عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه

عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه

تحلیل استخوان فک در واقع در نتیجه عوامل زیادی مانند از دست رفتن دندان، عفونت یا پوسیدگی های دندان رخ می دهد. اگر این جای خالی در لثه به سرعت پر نشود تحلیل لثه از آن ناحیه آغاز می شود و روند انجام کاشت یا ایمپلنت دندان را با مشکل رو به رو می کند. با کاهش حجم استخوان لثه و فک موجب آسیب به دندان های دیگر می شود. در ادامه مقاله به شرح عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

تحلیل استخوان فک در واقع در نتیجه عوامل زیادی مانند از دست رفتن دندان، عفونت یا پوسیدگی های دندان رخ می دهد.  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر فرشید کاوندی متخصص جراحی فک دهان ، فک و صورت، با شماره های زیر و پیچ اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره تماس :8-88059557

دلیل تحلیل استخوان فک

دلایل مختلف زیادی وجود دارد برای اینکه یک فرد استخوان فک خود را از دست بدهد. که در ادامه به آنها اشاره می شود:

  • اولین دلیلی که باعث بروز عارضه تحلیل استخوان فک و لثه می شود، مشکلات پریودنتال یا بیماری های بافت نگه دارنده دندان می باشند. یکی از بیماری های پربودنتال، بیماری پربودنتیت یا پیوره می باشد. در بیماری پربودنتیت معمولا درگیری استخوان وجود دارد، بنابراین قطعا دچار تحلیل استخوان شده و به مرور استخوان فک از بین می رود که متعاقبا اگر درمان نشود اولین اتفاقی که رخ می دهد از دست دادن دندان می باشد.
  • عامل دیگری که موجب می شود افراد استخوان فک خود را از دست بدهند، به خاطر استفاده از پروتز های نادرست و غلط مانند پروتزهای متحرک می باشد. افرادی که سالیان سال از پروتز های متحرک استفاده می کنند مانند پروتز متحرک کامل هر دو فک یا نیم فک. زیرا همین پروتزهای متحرک غلط، موجب فشارهای نابجا بر روی استخوان ها می شود و علاوه بر اینکه دندان های اطراف این پروتزهای متحرک آسیب می بیند و موجب تحلیل استخوان نیز می شود.
  • سومین موردی که موجب می شود فردی استخوان فک خود را از دست بدهد، از دست دادن خود دندان می باشد. از همان لحظه ای که فرد دندان خود را در استخوان فک خود به هر دلیلی از دست می دهد ( یا بر اثر ضربه، بر اثر عفونت با آبسه یا موارد دیگر..) شروع تحلیل استخوان از همان لحظه آغاز می گردد.
  • به غیر از موارد مهمی که بیان شده عوامل ژنتیکی نیز می تواند در از دست دادن استخوان فک و لثه موثر باشد.
بیشتر بخوانید
مزایا و معایب پیوند استخوان دندان

آیا برای انجام ایمپلنت حتما باید پیوند استخوان فک انجام شود؟

الزاما افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان دارند، نیاز به پیوند استخوان ندارند. پیوند استخوان زمانی برای فرد انجام می شود که استخوان های فک تحلیل رفته باشد. پیوند استخوان اصولا عملی است که در استخوان فک انجام می شود تا بستری برای گذاشتن ایمپلنت و حفظ دندان ها آماده شود. بنابراین جراحی پیوند استخوان الزاما به این معنا نیست که حتما باید انجام بشود تا ایمپلنت قرار داده شود زیرا تا زمانی که بستر وجود نداشته باشد امکان گذاشتن ایمپلنت نیز وجود ندارد.

عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه

عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه

مهم ترین منابع جهت تهیه پیوندهای استخوانی

پیوندهای استخوان را بنا به منابعی که این پیوندها از آنها دریافت می شود به 4 گروه تقسیم می شود:

  • پیوندهای اتوگرافت: پیوندهایی هستند که از خود فرد زده می شود. این گرافت از استخوان لگن تهیه می شود.
  • پیوندهای آلوگرافت: از فرد دیگر دریافت و پیوند زده می شود. استخوان منجمد شده توسط اشعه گاما استریل می شود و پیوند زده می شود.
  • پیوندهای زنوگرافت: این پیوندها و پیوندهای آلوپلاست صنعتی می باشد و از حیوانات تهیه می شود.
  • پیوندهای آلوپلاست
دکتر فرشید کاوندی drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button