اصلاح طرح لبخند

6 روش برای اصلاح طرح لبخند

لبخند نقش کلیدی در حس بهتر برای زندگی، پذیرش اجتماعی، موفقیت در محل کار و در روابط و اعتماد به نفس دارد. انتظارات و خواسته های بیماران دندانپزشکی در رابطه با زیبایی دندان‌ها نسبت به گذشته، به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. اکنون لبخندی درخشان و بی‌نقص دیگر مختص به ستاره‌های سینما نیست و روزمره بهترین جراح، مراجعه‌کننده زیادی برای اصلاح طرح لبخند دارد. ادراک در زیبایی شناسی لبخند، بر اساس باورهای شخصی، تأثیرات فرهنگی، روند مد و ورودی از رسانه ها استوار است.

لبخند خوب و زیبا، اعتبار صورت است که ارتباط نزدیکی با احساسات و وضعیت روانی یک فرد دارد و معنای زیادی را به فرد مقابل منتقل خواهدکرد. به طور کل یک سری کارکترهای نرمال برای دیده شدن دندان‌ها و لبخند وجود دارد که هنگام مراجعه بیمار، ارزیابی و بررسی می شود. در گام نخست باید دندان بیمار معاینه شود تا مشکلات نازیبایی لبخند بررسی و علت ناهنجاری مشخص شود زیرا هر مشکل، درمان متفاوتی دارد.

عوامل موثر در زیبا نبودن لبخند


  • ارتفاع لب کوتاه: این مشکل تاثیر منفی زیادی در زیبایی لبخند گذاشته و با افزایش طول لب فرد درمان می‌شود.
  • رشد بیش از اندازه همه دندان ها: اگر دندان یا لثه بیش از حد متناسب با چهره رشد کرده باشد، حین خندیدن به اندازه زیادی نمایان می‌شود.
  • رشد زیاد فک: رشد بیش از اندازه فک باعث شده هنگام لبخند زدن، دندان‌ها بیش از اندازه نمایان شوند.
  • رشد بیش از حد دندان بالا: گاهی دندان‌های بالا بیش از حد معمول رشد کرده و با دندان‌های پایینی برخورد پیدا می‌کند. در این صورت فشار زیادی به دندان‌ها و فک پایین وارد کرده و نازیبایی را در لبخند بشدت ایجاد می‌کند.
  • رشد کم لثه، ارتفاع زیاد فک و … از دیگر عوامل مراجعه افراد برای اصلاح طرح لبخند می‌باشند.

انواع روش اصلاح لبخند

این روز‌ها اصلاح طرح لبخند با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که در ادامه توضیح مختصری راجع به هر روش، در اختیار شما خواهیم گذاشت تا شناخت شما نسبت به این فرآیند زیبایی بیشتر شود.

  • کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر از موادی خمیری تشکیل می‌شود. در ابتدا ماده همرنگ با دندان انتخاب شده، روی سطح دندان چسبانده و توسط پولیش نهایی، نواقص دندان را برطرف می‌سازند. شما می‌توانید با این روش بدون هیچ صدمه‌ای به دندان، لبخند خود را زیبا کنید.

  • لمینیت

از لمینیت بیشتر در زمان بدفرمی‌های شدید دندانی مانند: غیرقرینگی دندان‌ها، کجی بیش از حد ، شکستگی‌ها و … بهره می‌برند. لمینیت‌ها پوسته‌ای از جنس سرامیک هستند. دندانپزشک برای زیبایی بیشتر، از ماده همرنگ دندان استفاده می‌کند. این روش نیازمند تراش‌هایی بر سطح دندان اصلی است.

  • لومیزر

لومیزر‌ها تقریبا مثل روش لمینیت عمل می‌کنند. با این تفاوت که بدلیل نازک‌تر بودن مواد، نیاز به تراش خیلی کمی دارند. این مواد از جنس سرامیک نانو کریستال ساخته شده‌اند.

در گذشته از دندان مصنوعی به جای دندان از بین رفته‌ی طبیعی استفاده می‌کردند که چندان ظاهر زیبایی نداشت. امروزه توسط ایمپلنت، دندان را با پایه در دهان قرار داده که ظرافت کار باعث زیبایی طرح لبخند می‌شود. از این روش برای دندان‌های تک واحد، چند واحد و بی‌دندانی‌های کامل استفاده می‌کنند.

  • ارتودنسی

گاهی دندان‌ها در ظاهر مشکل نامرتبی دارند که خندیدن را برای فرد به یک عذاب تبدیل خواهد کرد. برای این افراد از ارتودنسی و ارتودنسی نامرئی استفاده می‌شود.

گاهی به غیر از مشکلات دندان‌ها، عوامل دیگر مثل: پهن‌بودن یا کوچک بودن فک و … بر زیبایی لبخند تاثیر منفی می‌گذارد. این افراد برای اصلاح طرح لبخند خود، باید به بهترین جراح متخصص فک و صورت مراجعه فرمایند.

تاثیر اصلاح خط لثه بر زیبایی لبخند

در بعضی مواقع هنگام خندیدن، طول لثه‌ مشخص می‌شود که تاثیر چشمگیری در نازیبایی لبخند دارد و به آن لبخند لثه‌ای گفته می‌شود. لبخند لثه‌ای به چهار دسته‌ی خفیف، متوسط، پیشرفته و شدید تقسیم می‌شود. افراد دارای این نوع لبخند باید توسط جراح متخصص دهان، فک و صورت مورد معاینه قرار گرفته و از روش غیرجراحی یا جراحی برای اصلاح لبخند خود اقدام کنند.

لبخند هالیوودی


منظور از لبخند هالیوودی، خنده‌ای خوش جلوه و متقارن با دندان‌هایی صاف و سفید است. لبخند هالیوودی برگرفته از لبخند بی‌نقص بازیگران هالیوود می‌باشد و همه این بازیگران نیز اصلاح طرح لبخند انجام داده‌اند. لبخند هالیوودی بین شهروندان آمریکا، نشانه شهرت، ثروت و اعتماد به نفس است. امروزه این لبخند یکی از پرطرفدارترین نوع لبخند بین مردم ایران است.

آقایان هم می‌توانند طرح لبخند خود را اصلاح کنند؟

پاسخ این سوال مثبت است اما باید توجه داشت، اصلاح طرح لبخند در آقایان با طرح لبخند بانوان کمی تفاوت دارد. در واقع روش‌های اصلاح لبخند، همان روش‌های نامبرده در مطالب بالا است اما معیارهای زیبایی در مردان باید به صورت دقیق‌تر بررسی شود تا چهره مردانه خود را حفظ کنند. مردان، صورتی با ارتفاع و پهنای بزرگ، دندان‌هایی کشیده‌، لثه بزرگ، فاصله بیشتر چشم و … هستند. بعد از بررسی این موارد توسط جراج متخصص دهان، فک و صورت، روش درمانی مورد نظر انتخاب خواهد شد.

آقایان هم می‌توانند طرح لبخند خود را اصلاح کنند؟

بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند

امروزه تعداد دندان‌پزشکانی که ادعای مهارت در اصلاح طرح لبخند دارند، بسیار زیاد است. اما از آنجایی که زیبایی دهان و دندان و نوع لبخند، شاخصه اصلی چهره شما محسوب می‌شود، پس نیاز به جستجو و انتخاب بهترین جراح متخصص دهان و صورت دارد. دکتر فرشید کاوندی متخصص جراحی دهان، فک و صورت و همچنین ایمپلنتولوژیست هستند.

ایشان در زمینه بیماری‌های مربوط به دهان و جراحی‌های زیبایی دندان، تجربه‌ی طولانی مدت و فوق‌العاده‌ای دارند. اگر می‌خواهید در هنگام خندیدن، کاملا زیبا و شاداب به‌ نظر برسید و از انجام اصلاح لبخند خود پشیمان نشوید، بدون هیچ نگرانی دکتر کاوندی را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search