نقش ارتودنسی در جراحی فک

نقش ارتودنسی در جراحی فک

نقش ارتودنسی در جراحی فک

جراحی فک معمولا به منظور اصلاح و جابجایی موقعیت فکین انجام می شود که طی آن یک هارمونی، هماهنگی و روابط صحیح دندانی در صورت ایجاد می شود. امروزه با استفاده از روش ترکیبی درمانی ارتودنسی و جراحی فک می توان به درمان بیمارانی که از مشکلات فکی و دندانی رنج می برند، پرداخت.

اما گاهی اوقات درمان ارتودنسی به تنهایی برای حل مشکلات اسکلتی فرد کفایت نمی کند این مساله معمولا در بزرگسالانی رخ می دهد که دچار مشکلات اسکلتی یا ناهنجاری های شدید فکی هستند در این موارد علاوه بر درمان ارتودنسی ثابت نیاز به جراحی فک نیز وجود دارد.

جراحی فک معمولا به منظور اصلاح و جابجایی موقعیت فکین انجام می شود که طی آن یک هارمونی، هماهنگی و روابط صحیح دندانی در صورت ایجاد می شود. برای مشاوره و نعیین وقت قبلی از دکتر فرشید کاوندی متخصص جراحی فک دهان ، فک و صورت، با شماره های زیر و پیچ اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره تماس :8-88059557

روال درمان به این شکل است که بیمار ابتدا یک دوره درمان ارتودنسی ثابت به مدت یک سال و نیم را می گذراند و پس از آن جراحی فک در اتاق عمل تحت بیهوشی توسط جراح فک صورت می گیرد و در نهایت مرحله دوم ارتودنسی ثابت به مدت یک سال آغاز می شود. این دو درمان با یکدیگر ارتباط دارند و قابل جدا شدن نیستند اگر بیماری جراحی فک احتیاج داشته باشد حتما به یک دوره درمان ارتودنسی هم نیاز دارد.

بهترین سن برای جراحی فک

جراحی فک توام با ارتودنسی حتما باید با در سنین 17 یا 18 سالگی و حتی بالاتر صورت گیرد. در این سن رشد فکین کامل شده است و امکان جراحی فک وجود دارد. اگر جراحی فک در سنین پایین تر صورت گیرد به علت ادامه رشد فک نتایج جراحی برگشت خواهد کرد. در موارد نادر امکان پیشگیری از مشکل ناهنجاری اسکلتی فک وجود ندارد. این مورد معمولا بزرگی فک پایین می باشد. این افراد امکان جراحی فک در دوران نوجوانی ندارند و هر درمانی در این دوران صورت گیرد به دنبال ادامه رشد فک پایین از بین می رود.

نقش ارتودنسی در جراحی فک

نقش ارتودنسی در جراحی فک

اگر سن رشد فرد خاتمه پیدا کرده باشد و در عین حال علاوه بر مشکلات بی نظمی دندان مشکل اسکلتی فک هم داشته باشد یعنی در واقع فک در جای درست خود قرار نگرفته باشد، بیمار مجبور است علاوه بر ارتودنسی درمان جراحی فک نیز داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ایمپلنت دندان چیست؟

دلایل جراحی فک  

یکی از دلایل انجام این روش از درمان این است که بیمار در ابتدا مشکلات فکی داشته و پدر و مادر و دندانپزشک تشخیص ندادند و در کودکی تحت درمان های ارتوپدیک فکی که با دستگاه متحرک ارتودنسی انجام می شده، قرار نگرفته و به دلیل اینکه دیر تشخیص داده شده از پیک رشدی بیمار گذشته و پس از سن 17 یا 18 سالگی همزمان با درمان ارتودنسی جراحی فک هم انجام شود.

آیا می توان بدون درمان ارتودنسی جراحی فک انجام داد؟

پاسخ خیر می باشد. یعنی حتما باید درمان ارتودنسی صورت گیرد سپس در مان جراحی فک در حین درمان ارتودنسی انجام شود. اگر شماا به دنبال یک نتیجه بهتر و زیباتر هستید حتما در ابتدا درمان ارتودنسی باید انجام شود و در حین کار  درمان جراحی فک. اگر فردی بدون ارتودنسی عمل جراحی فک انجام شود بعد از عمل جراحی ممکن است، دندان ها نمی توانند به ثبات ایده آل خود دست پیدا کند و احتمال بازگشت نیز وجود دارد.

(Visited 4 times, 1 visits today)
drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button