مدت زمان جراحی فک

مدت زمان جراحی فک چقدر است؟

مدت زمان جراحی فک چقدر است؟ این سوالی است که بیشتر بیمارانی که قصد انجام جراحی فک را دارند می‌پرسند. مدت زمان جراحی فک بر اساس شرایط خاص هر بیمار متفاوت است و نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد که این جراحی چه مدت زمان خواهد برد. در ادامه به بررسی مدت زمانی که جراحی فک در شرایط مختلف نیاز دارد، می‌پردازیم.

مدت زمان جراحی فک چقدر است؟

زمان جراحی فک برای درمان چقدر است؟

جراحی فک درمانی برای افرادی که به علت سانحه یا مشکلات مادرزادی دچار عدم تقارن صورت شده‌اند یا فکشان جلو زده یا عقب رفته است، ضروری است. این افراد ممکن است نیاز به جراحی‌هایی مانند جلو آوردن فک داشته باشند. این نوع جراحی‌ها معمولا زمان بیشتری را می‌طلبند زیرا علاوه بر زمان جراحی، نیاز به مراحل درمانی پیش‌زمینه‌ای دارند که اغلب مربوط به دندان‌هاست. جلو زدگی یا عقب بودن فک معمولا وضعیت دندان‌ها را نیز از حالت طبیعی خارج می‌کند و نیاز به اصلاح دارد.

معمولا دندان‌ها به‌ درستی روی هم قرار نمی‌گیرند و نامرتب هستند. بنابراین، قبل از جراحی لازم است دندان‌ها با ارتودنسی مرتب شوند. علاوه بر این، در این درمان به علت جابه‌جایی فک، باید دندان‌ها با ارتودنسی محکم در جای خود قرار گیرند تا در حین جراحی، از نامرتب شدن بیشتر جلوگیری شود. مدت زمان ارتودنسی بستگی به میزان نامرتبی دندان‌ها دارد. از این رو، اهمیت ارتودنسی در فرآیند جراحی فک نباید نادیده گرفته شود.

هرچه دندان‌ها نامرتب‌تر باشند، زمان بیشتری برای ارتودنسی نیاز است. این مدت ممکن است بین سه ماه تا یک سال متغیر باشد. بعد از جراحی نیز لازم است دندان‌ها مجددا با ارتودنسی مرتب شوند. اگرچه در برخی افراد ممکن است ارتودنسی چندان ضروری نباشد، این روش می‌تواند ریسک جابجایی دندان‌ها را کاهش دهد. در برخی موارد، پزشک تصمیم می‌گیرد که ارتودنسی تنها پس از جراحی انجام شود. زمان جراحی فک نیز متفاوت است و بستگی به میزان عدم تقارن صورت هر فرد دارد. این جراحی معمولا در یک جلسه چند ساعته انجام می‌شود و مدت آن بین دو تا پنج ساعت متغیر است. همان‌طور که اشاره شد، این زمان برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی فک چگونه انجام می‌شود؟

مدت زمان جراحی فک برای زیبایی چقدر است؟

در جراحی فک به منظور زیبایی، زمان جراحی فک کمی متفاوت‌تر از نوع درمانی آن است. در این نوع جراحی، افراد معمولا می‌خواهند دندان‌های خود را نیز مرتب کنند. بنابراین، انجام ارتودنسی قبل از جراحی بسیار اساسی است. علاوه بر این، دندان‌های پوسیده نیز باید ترمیم شوند. بسیاری از افرادی که به منظور زیبایی جراحی فک انجام می‌دهند، پس از جراحی دندان‌های خود را لمینت می‌کنند. در این حالت، ممکن است نیاز به ارتودنسی پس از جراحی چندان احساس نشود، اما این امر به تشخیص پزشک بستگی دارد.

زمان جراحی فک به منظور زیبایی نیز مشابه نوع درمانی آن است، با این تفاوت که در این جراحی‌ها افراد برای ایجاد تقارن صورت و زاویه‌سازی فک اقدام می‌کنند. در این روش، زاویه‌ سازی با جابه‌جایی فک انجام می‌شود. نوع دیگری از تغییر فک که در دسته زیبایی قرار می‌گیرد، تزریق ژل است. این روش بسیار سریع است و فرد می‌تواند با یک جلسه مشاوره و تعیین وقت، در مدت زمان بسیار کوتاهی آن را انجام دهد. نتیجه این عمل نیز تنها چند ساعت پس از انجام قابل مشاهده است.

بنابراین، تزریق ژل برای زیبایی فک کمترین زمان را می‌طلبد. روش دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از نخ‌های پزشکی قابل جذب انجام می‌شود. این نخ‌ها با کشیدن صورت و فک به سمت بالا، به فک حالتی خوش‌فرم می‌بخشند و استخوان‌های فک را نمایان‌تر می‌کنند. این روش زیبایی نیز در مقایسه با جراحی زمان بسیار کمتری نیاز دارد. در واقع، با لیفت صورت توسط نخ، نتیجه پس از یک روز و جذب نخ‌ها توسط بدن، قابل مشاهده است.

مدت زمان جراحی فک به چه عواملی بستگی دارد؟

مدت زمان جراحی فک عمدتا به هدف جراحی بستگی دارد. باید مشخص شود که این جراحی برای زیبایی انجام می‌شود یا برای درمان، زیرا این امر بر مدت زمان جراحی تأثیر می‌گذارد. یکی از عوامل بسیار مهم در این جراحی، پیش‌نیازهای آن است. عمل جراحی فک، مانند بسیاری از جراحی‌ها، به خودی خود مدت زمان طولانی‌ای ندارد، اما آنچه که ممکن است فرآیند را طولانی‌تر کند، پیش‌نیازها و اقدامات پس از جراحی است. این اقدامات و پیش‌نیازها وابسته به هدف جراحی متفاوت هستند. اگر جراحی فک برای درمان انجام می‌شود، بدیهی است که باید اقدامات لازم برای این منظور را مد نظر قرار دهیم.

مدت زمان جراحی فک به چه عواملی بستگی دارد؟

اقداماتی مانند رسیدگی به دندان‌ها به منظور بهبود نتیجه جراحی فک انجام می‌شوند. قرار گرفتن دندان‌ها در جایگاه مناسب خود، ارتودنسی پیش و پس از جراحی، همگی برای بهبود روند جراحی ضروری هستند. علاوه بر این، افرادی که به جراحی درمانی نیاز دارند، اغلب با مشکلاتی نظیر اختلالات تنفسی، مشکلات جویدن و تکلم مواجه هستند. به همین دلیل، وضعیت دندان‌ها در این جراحی اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا پس از جراحی فک، دندان‌ها نیز باید در حالت استاندارد قرار گیرند.

در جراحی فک به منظور زیبایی، رسیدگی به دندان‌ها معمولا اختیاری است. همان‌طور که قبلا ذکر شد، افرادی که جراحی فک زیبایی انجام می‌دهند، پس از جراحی اغلب لمینت یا کامپوزیت را برای اصلاح لبخند خود انتخاب می‌کنند. هزینه‌های جراحی فک، چه درمانی و چه زیبایی، معمولا به یک میزان است، مگر اینکه پیش‌نیازهای درمانی متفاوت باشند.

سخن پایانی

در نهایت، مدت زمان جراحی فک بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله نوع و محدودیت مشکل، پیچیدگی عمل، و تاثیرگذاری پیش‌زمینه‌های درمانی مرتبط. به همین دلیل، امکان دقیق تعیین مدت زمان جراحی فک قبل از بررسی کامل مورد به محقق نمی‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search