عوارض ایمپلنت دندان و روش‌های پیشگیری از بروز آن

عوارض ایمپلنت دندان به ناراحتی و مشکلاتی که افراد پس از کاشت ایمپلنت دندان با آن مواجه می‌شوند گفته می‌شود. همچنین احتمال دارد با توجه به شرایط بیمار، وضعیت دهان، دندان و لثه ضررهای ایمپلنت هنگام جراحی تکمیلی و کاشت دندان نیز به وجود بیاید. در نتیجه اگر قصد انجام ایمپلنت را دارید آزمایش‌ها و معاینات اولیه را جدی بگیرید و انجام دهید تا دندانپزشک با در نظر گرفتن تمامی جوانب، بهترین عملکرد را برای کاشت ایمپلنت داشته باشد. عوارض ایمپلنت به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. هر کدام از این دسته‌ها در شرایط مختلف و مخصوص به خود بروز پیدا می‌کنند. بنابراین زمانی که هر کدام از عوارض ایمپلنت بروز پیدا می‌کند به سرعت دندانپزشک را مطلع سازید.

عوارض ایمپلنت دندان و روش‌های پیشگیری از بروز آن

عوارض ایمپلنت دندان کوتاه مدت

عوارض کاشت ایمپلنت‌های دندانی کوتاه‌ مدت، همانطور که از نامش مشخص است، برای یک بازه کوتاهی فرد را متاثر می‌کند. این نوع عوارض معمولا به سرعت عبور می‌کنند و پس از کاشت ایمپلنت ظاهر می‌شوند. با این حال، ممکن است مضرات ایمپلنت به‌طور فوری ظاهر نشود و تنها چند روز پس از کاشت آنها را مشاهده کنید. از جمله عوارض مهم کوتاه‌ مدت ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اما به این معنی نیست که کوتاه بودن مدت زمان عوارض ایمپلنت دندان را جدی نگیرید. در مواقعی که عوارض شدید یا طولانی می‌شوند باید به سرعت به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید.

عوارض ایمپلنت دندان بلند مدت

عوارض بلند مدت کاشت ایمپلنت به مشکلات و ناهنجاری‌هایی اطلاق می‌شود که مدت زمان طولانی پس از کاشت ایمپلنت‌های دندانی رخ می‌دهند. این نوع عوارض پس از کاشت ایمپلنت دندان شامل موارد زیر می‌شوند:

  • عفونت لثه و فک
  • التهاب و تورم محل قرارگیری پایه ایمپلنت
  • شکستگی (یکی از اجزای ایمپلنت)
  • لق شدن ایمپلنت
  • جدا شدن تاج دندان
  • عفونت اطراف ایمپلنت
  • ورود پایه ایمپلنت به حفره سینوسی
  • شکستگی (یکی از اجرای ایمپلنت)

بسیاری از دندان‌پزشکان مسائل سینوسی را نیز به عنوان بخشی از ضررهای ایمپلنت بلندمدت مطرح می‌کنند. بنابراین، اگر بعد از مدت زمان طولانی از کاشت ایمپلنت با مشکلات سینوسی مواجه شدید، بدانید که یکی از خطرات احتمالی ایمپلنت دندان بلندمدت است و باید بلافاصله اقدامات لازم را برای کنترل و درمان آن انجام دهید.

عوارض ایمپلنت دندان بلند مدت

در صورت بروز عوارض ایمپلنت چه کنیم؟

بدیهی است که در زمان بروز عوارض ایمپلنت دندان بهترین و عاقلانه‌ترین کار این است که با پزشک خود تماس گرفته شود.

روش‌های پیشگیری از عوارض ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت و عوارض آن همواره بیماران را در معرض یک دو راهی قرار می‌دهد و چالش‌هایی را برای آنان ایجاد می‌کند که آیا این روش به سود آنهاست یا به ضررشان؟! مطمئناً پیشرفت تکنولوژی در دندانپزشکی و کاشت هزاران و میلیون‌ها ایمپلنت دندان موفق، مزایای استفاده از این روش برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته را نشان می‌دهد. برای رفع تردید و چالش، آموزش روش‌های پیشگیری از عوارض بعد از جراحی ایمپلنت و کاشت ضروری است. این اقدامات می‌تواند از بروز هرگونه عارضه و در نتیجه، خطرات ایمپلنت‌های بی‌کیفیت و نامناسب جلوگیری کند. به همین منظور، روش‌های اصلی پیشگیری از عوارض ایمپلنت‌های دندانی به شرح زیر است:

خودداری از مصرف دخانیات

مصرف انواع دخانیات مانند سیگار، قلیان و مواد مخدر باعث بروز متعدد عفونت‌ها و التهابات در دهان می‌شود. در واقع، مصرف دخانیات احتمال ابتلا به عفونت‌های دهان، دندان و لثه را در زمان‌های عادی و به‌ویژه در زمان‌های مهم مانند کاشت ایمپلنت و پس از آن افزایش می‌دهد. زیرا فرایند کاشت ایمپلنت دندانی شامل مراحل طولانی از جمله استخراج دندان، جراحی‌های تکمیلی (مانند پیوند لثه و استخوان فک) و کاشت ایمپلنت می‌باشد. در این مراحل، بدن بیمار به دلیل جراحت، التهاب، تورم و خونریزی مستعد انواع عفونت می‌شود. بنابراین، کاهش مصرف دخانیات یا ترک آن می‌تواند احتمال بروز عوارض بعد از جراحی ایمپلنت را به حداقل ممکن کاهش دهد. ترک مصرف دخانیات بهترین راه است، بنابراین این موضوع باید با جدیت مدنظر قرار گیرد و در صورت امکان، مصرف انواع دخانیات را به طور کامل متوقف کنید.

علائم بروز عوارض ایمپلنت دندان

مراجعه به یک دندانپزشک تخصصی در زمینه زیبایی دندان و کاشت ایمپلنت با تجربه

متأسفانه، برخی از افراد به دلیل تمرکز بر کاهش هزینه‌ها، به میزان تخصص و تجربه دندانپزشک توجه نمی‌کنند. این باعث می‌شود که پس از شناسایی عوارض ایمپلنت دندان، موارد مختلفی از قصور پزشکی مشخص شوند. اما این مسئله تنها به دلیل سهل‌انگاری و کوتاهی دندانپزشکان نیست. بلکه به دلیل عدم آشنایی دندانپزشکان با تکنیک‌ها و روش‌های مختلف کاشت ایمپلنت است. این موضوع مهم باعث بروز مشکلات متعدد برای بیماران پس از کاشت ایمپلنت می‌شود. بنابراین، بهتر است کاشت ایمپلنت را به دندانپزشکان متخصص و دارای تجربه کافی در این زمینه انجام دهید. این اقدام نه تنها باعث پیشگیری از خطرات ایمپلنت دندان می‌شود، بلکه امکان داشتن ایمپلنت‌های دندانی با کیفیت و زیبا را در طولانی‌مدت فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین مراکز ایمپلنت دندان در تهران، می‌توانید به مقاله متخصص ایمپلنت تهران مراجعه کنید.

استفاده از ایمپلنت‌های دندانی با کیفیت

تحقیقات و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که علت اصلی بروز ضررهای ایمپلنت در طولانی‌مدت، عدم استفاده از ایمپلنت با کیفیت است. بنابراین، بهتر است هنگام مراجعه به مطب‌ها و کلینیک‌های تخصصی دندانپزشکی، از دندانپزشک خود بخواهید که برای کاشت ایمپلنت از بهترین برند ایمپلنت استفاده کند. این اقدام به احتمال زیاد می‌تواند احتمال ابتلا به عوارض ایمپلنت کوتاه‌مدت و بلندمدت را به حداقل ممکن کاهش دهد. البته، باید توجه داشت که ایمپلنت‌های با کیفیت با ساختار لثه و استخوان فک سازگارتر هستند و این موضوع مهم می‌تواند باعث کاهش میزان التهاب، تورم و عفونت در دهان و لثه شود.

نتیجه گیری

ایمپلنت‌های دندانی، علاوه بر تمامی مزایا و ویژگی‌های منحصر به فرد، ممکن است دارای عوارضی نیز باشند. اما نباید نگران این موضوع شوید؛ بلکه تنها کافیست عوارض ایمپلنت دندان را شناسایی کنید و هرگونه از آن‌ها را سریعا به دندانپزشک خود اطلاع دهید، چه عوارض کوتاه‌ مدت و چه بلند مدت باشند. این اقدام می‌تواند منجر به انجام اقدامات لازم برای کنترل و درمان عوارض بعد از جراحی ایمپلنت و کاشت آن شود.

سوالات متداول

1. عفونت بعد از ایمپلنت دندان چه علائمی دارد؟

به طور معمول، عفونت ایمپلنت همراه با درد، تورم، التهاب و خونریزی ایجاد می‌کند. بنابراین، اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، می‌توانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

2. چرا غذا بین ایمپلنت دندان گیر می‌کند؟

در کل نباید مواد خوراکی بین ایمپلنت و سایر دندان‌ها باقی بمانند. اگر این مشکل بروز دهد به این معنی است که زاویه بندی ایمپلنت کاشته شده نامناسب است. در نتیجه برای جلوگیری از عفونت و سایر عوارض احتمالی این مشکل باید فورا توسط دندانپزشک متخصص برطرف شود.

3. آیا پوسیدگی دندان یکی از عوارض ایمپلنت دندان است؟

یکی از بزرگترین نگرانی‌های افرادی که تصمیم به کاشت ایمپلنت دندان دارند، این است که آیا پوسیدگی دندان به کاشت ایمپلنت دندان مرتبط است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که: خیر، پایه‌های تیتانیومی ایمپلنت دندانی مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دارند و به همین دلیل، پوسیدگی دندان به عنوان یکی از عوارض ایمپلنت دندان در نظر گرفته نمی‌شود.

پاسخ

نوزده − 13 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button