دندان های نهفته

دندان های نهفته

دندان های نهفته

دندان های نهفته به چه دندان هایی گفته می شود ؟

به هر دندانی که نتواند در زمان  طبیعی از داخل دهان در بیاید و برسد دندان های نهفته یا رویش نیافته می گوییم، که شامل همه ی دندان ها  است . به عنوان مثال دندان های آسیایی ، دندان های عقل و حتی دندان های قدامی می تواند نهفته باشد این نوع دندان ها در حال این که خیلی ساده است می تواند خیلی مشکل ساز باشد از این نظر که این دندان های نهفته بسیار می تواند در آینده برای بیمار مشکل جدی را ایجاد کنند و می توانند آسیب رسان باشند .طبق صحبت های دکتر کاوندی دندان های نهفته طبق یک قانون لازم است کشیده شود زیرا باعث می شود دندان های مجاور رشد نکند و باید هر چه سریع تر دندان را خارج کنیم و دربیاوریم. نهفته بودن دندان بیشتر در دندان های عقل شایع است و بیشترین مشکلات هم باز مرتبط به دندان های عقل می شود .

چرا نیاز است دندان های عقل را خارج کنیم ؟ چه عوارضی می توانند داشته باشند؟

وقتی دندانی نهفته است در حقیقت به دندان های مجاور خود فشار وارد می کند و حتی تماس دارد ، همین عامل باعث ایجاد پوسیدگی بر تحلیل ریشه دندان های قدامی می شود .بعضی از بیماران که می گویند بوی بد دهانی داریم چون بین دندان های عقل و دندان های جلویی فاصله ایجاد می شود که محل تجمع مواد غذایی است و به اصطلاح می گوییم پاکت ایجاد شده است و میتواند باعث ایجاد بوی بد در بیماران شود مسئله ی مهم تر از اینکه چرا باید دندان های نهفته را خارج کنیم این است بعضی مواقع در اطراف دندانهای عقل یک کیست یا تومور هایی ایجاد می شود که بسیار خاموش هستند که باید قبل از اینکه مشکل ساز شود خارج شود تا برای بیمار عواقب و مشکل جدی ایجاد نکند.

بیشتر بخوانید
انواع ایمپلنت دندان

دندان عقل از چه سنی شروع به رشد می کند ؟

معمولاً از سن 14 الی 15 سالگی می تواند رشد کند البته در خانم ها و آقایان متفاوت است بهتر است بدانید بحث دندان های نهفته این نیست که حتماً باید رویش پیدا کنند اگر دندان نیمه نهفته هم باشد یعنی حتی اگر کمتر رویش یافته هم باشد می تواند رویش پیدا کند و مساله پوسیدگی و عفونت یا گیر غذایی ایجاد شود.

 ولی به طور کل در 14 الی 15 سالگی در داخل عکس دیده می شود و تا سن 17 سالگی رویش پیدا می کند جراحی دندان در حال حاضر یک جراحی پیشگیرانه محسوب می شود زیرا امکان دارد مشکلات لثه ،عفونت ،پوسیدگی ،تحلیل دندان قدامی و یا مهم ترین مساله اطراف میتواند در تاج دندان کیست و تومورهایی ایجاد کند که بعداً دچار مشکل می شود  به همین دلیل دندان های عقل باید به محض تشخیص کشیده شود علاوه بر دلایل گفته شده در بعضی مواقع متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد برای تسهیل درمان ارتودنسی لازم می داند کشیده شود .

در چه صورت نیاز نیست دندان عقل کشیده شود ؟

دندان های عقل در بعضی مواقع که رویش می کند و دارای اطراف لثه مناسبی باشد دندان محسوب می شود و لزومی به خارج کردن آن نیست  اما در صورتی که دندان عقل رویش پیدا کند اما اطراف لثه مناسبی نداشته باشد یعنی چسبنده باشد باید کشیده شود زیرا پاکت ایجاد می کند.

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل کار درمانی محسوب می شود ،می تواند جراحی سختی باشد و پروسه های بسیار سختی دارد اگر ما در مورد ایمپلنت دندان صحبت کنیم از لحاظ جراحی خیلی راحت تر است بهتر است بدانید جراحی دندان عقل خیلی مشکل تر از دیگر جراحی های دندانی است زیرا محل ،محل مناسبی نیست.

در ناحیه فک به دلیل عصبی که زیر دندان عقل وجود دارد و یا ایجاد عصب سینوسی در فک بالا در صورتی که جراحی بد انجام شود امکان آسیب به عصب تحتاتی  به آن ناحیه وجود دارد و باعث می شود لب بی حس شود و یا منجر به  آسیب ناحیه ی سینوس شود.به طور کل جراحی، جراحی مشکلی است بیمار حین جراحی درد ندارد اما تا 3 الی 4 روز تورم خواهند داشت وبعد از یک هفته تمام مشکلات برطرف خواهد شد و بهتر است به این دید، دیده شود که ما با جراحی دندان های نهفته از مشکلات پیشگیری می کنیم .

بیشتر بخوانید
جراحی بینی

روش نوین در جراحی عقل

  • برداشتن استخوان از روی سطح دندان و الان می توانیم از ناحیه ی کناری استخوان برداریم تا دندان تحلیل نرود .
  • در بعضی مواقع در آن ناحیه پیوند استخوان لازم است .
  • برای دندان های عقل خیلی نهفته ، مشکل و یا خیلی عمیق که بیمار اذیت نشود می توانیم جراحی بیمارستانی را پیشنهاد کنیم .

به طور کل تشخیص یکی از مواردی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بهتر از از 14 الی 15 سالگی همه یک OPG  یا رادیوگرافی در آن ناحیه داشته باشند تا در صورت نیاز خارج شود هر چه سن بالاتر برود جراحی سخت تر خواهد بود زیرا با افزایش سن استخوان سفت تر خواهد بود و عوارض بیشتر خواهد بود در این زمینه دکتر کاوندی توصیه می کند که حتماً عزیزان معاینه شوند تا از عوارض پیشگیری شود .

برخی از خدمات دکتر فرشید کاوندی متخصص جراح دهان و فک و صورت عبارتست از

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم

(Visited 12 times, 1 visits today)
drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button