دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه ساییدن و کوبیدن دندان ها با حرکات محکم و موکد فک که به سایش دندان ها در حالت خواب منجر می شود ، اطلاق می گردد. بیمار مبتلا از سایش دندان ها به طور غیرعادی آزار می بیند و تحت شرایطی بیمار بدون اینکه خودش متوجه شود مرتبا دندان ها را روی هم فشار می دهد و این فشار و تکرار آن می تواند باعث سایش و حتی از بین رفتن دندان ها شود در حدی که ممکن است سطح تاج دندان ها تا نزدیکی ناحیه لثه دچار سایش شود.

دلایل عمده دندان قروچه

  • کسانی که با استرس های روزانه مواجه هستند و در محیط کار و زندگی آنها با تنش های زیادی روبه رو هستند، شب هنگام که به خواب می روند دندان قروچه دارند.
  • کسانی که فک و دندان آنها در جای نادرستی قرار گرفته است. این مورد ربطی به استرس ندارد. معمولا این افراد با دندان قروچه احساس خوشایندی دارند شاید به این دلیل که میخواهند وضعیت موجود را رفع کنند.
  • گاهی هم ممکن است هر دو علت عامل ایجاد دندان قروچه باشد.

وضعیت فک کسانی که ناهنجاری فک یا کراس بایت و انحراف فک دارند ، فک بالا با فک پایین نوک به نوک است و بدون اینکه خودشان هم متوجه شوند تمایل دارند دندان ها را روی هم سایش بدهند و این یک عادت خوشایند برای فرد می باشد.

وضعیت فک کسانی که ناهنجاری فک یا کراس بایت و انحراف فک دارند ، فک بالا با فک پایین نوک به نوک است و بدون اینکه خودشان هم متوجه شوند تمایل دارند دندان ها را روی هم سایش بدهند. برای مشاوره و نعیین وقت قبلی  از دکتر فرشید کاوندی متخصص جراحی فک دهان ، فک و صورت، با شماره های زیر و پیچ اینستاگرام ارتباط برقرار کنید.  شماره تماس :8-88059557

 

عوارض دندان قروچه

  • مینا و لایه داخلی دندان از بین می رود و باعث ایجاد سایش، ترک و شکستگی دندان می شود.
  • دندان قروچه رتبه اول را در ایجاد تخریب مفاصل را دارد. مفاصل اثر بسیار مستقیم و مخربی روی اجزای مفاصل گیجگاهی-فکی که در این ناحیه هستند را دارد و این عامل اولین عامل در ایجاد ناهنجاری های مفاصل است.
  • باعث ایجاد بهم ریختگی اجزای مفاصل می شود و شخص وقتی دهانش را باز می می کند با سرو صدا و انحراف همراه می باشد و گاهی ممکن است فکش قفل شود. در این افراد نظام کلی فک بهم ریخته و بسته به اینکه این نیروهای تخریبی به چه صورتی وارد شده باشد می تواند عوارض مختلفی را از خود به جا بگذارد.
  • یکی دیگر از عوارض دندان قروچه ایجاد میگرن در فرد می باشد.

عوارض دندان قروچه در کودکان

کودکان در دندان قروچه درصد بالایی را تشکیل می دهند. دندان قروچه در کودکان ممکن است در اثر بازی های کامپیوتری و مسائل و مشکلاتی که ممکن است در مدرسه اتفاق بیفتد ایجاد می شود. از عوارض دندان قروچه در کوکان: دندان های شبری از بین می رود و برای درمان این مشکل در ابتدا به صورت نظارت پزشک پیش می رود ولی اگر این مسله تشدید شود پزشک مجبور می شود روش درمانی را پیش بگبرد زیرا ممکن  است دندان ها میکسی از دندان های شیری و دائمی باشد و دندان های دائمی را تحت تاثیر قرار دهد و انحرافاتی را در فک آنها ایجاد کند.

دندان قروچه
دندان قروچه

درمان دندان قروچه

دندان ها به صورت یک مجمع چرخ دنده هستند و اگر دندان ها درست در هم چفت شوند بعد از مدتی سایش و شکستگی و پریدگی دندان اتفاق می افتند. کسانی که این عادت را دارند شبها هنگام خواب باید از یک نایت گارد که در قطر های مختلف و با قالب گیری از دندان ها ساخته می شوند ، استفاده می شوند. اینکه بایت گاردها در چه سایزی ساخته شود را پزشک تشخیص می دهد تا از فشار به دندان ها کاسته شود.

درمان دندان قروچه در کودکان را هم می توان با استفاده از دستگاه هایی موقعیت فک را تغییر و در جای درست قرار داد. اما در بزرگسالان با استفاده از ارتودنسی و جراحی می توان تعادل نیروهای وارده به دندان را در فک آنها برقرار کرد. اگر این نیرو ها به طور درستی تقسیم شوند از دندان قروچه جلوگیری می گردد.

 

مقالات مرتبط:

ارتودنسی دندان

ارتودنسی همراه با جراحی فک

عمل انحراف فک

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search