هر آنچه باید در رابطه با جراحی زیبایی چانه بدانید

هر آنچه باید در رابطه با جراحی زیبایی چانه بدانید

جراحی چانه یا ژینوپلاستی به روش جراحی تغییر شکل چانه با هدف افزایش زیبایی صورت گفته می شود. جراحی بر روی چانه کوچک یا عقب رفته، عمل بزرگ کردن چانه گفته می شود اما هنگامی که هدف از جراحی کوچک کردن چانه جلو آمده باشد، این روش جراحی کاهش چانه نامیده می شود.

انواع روش های جراحی چانه

روش های مختلفی برای تغییر شکل و افزایش اندازه چانه وجود دارد.

ژنیوپلاستی استخوانی 

این جراحی یکی از اشکال متداول روش های جراحی ژنیوپلاستی است زیرا به راحتی می تواند با عملکردهای مختلف سازگار شود. در این روش جراح فک از طریق لثه برشی ایجاد می کند. سپس استخوان چانه بریده می شود و جراح را قادر می سازد تا استخوان چانه را به روشی قابل کنترل بشکند. سپس او استخوان را به موقعیت جدید خود منتقل می کند و با پیچ های کوچک آن را در جای خود قرار می دهد. سپس برش با بخیه های قابل جذب دوخته می شود. برای افزایش یا کاهش طول صورت، استخوان نیز می تواند به سمت بالا یا پایین حرکت کند.

 

جراحی بزرگ کردن چانه

این جراحی به منظور بزرگ کردن چانه انجام می شود. افرادی که برای انجام این روش انتخاب می شود به قدری چانه های کوچکی دارند که با روش های معمول مانند تزریق چربی یا قرار دادن پروتز بزرگ نمی شوند. همچنین این جراحی برای افرادی که دارای بدشکلی و نانجاری های پیچیده ای هستند کاندید مناسب عمل ژینوپلاستی اسلایدینگ می باشند.

جراحی کوچک کردن چانه

در این جراحی برشی در زیر چانه و درست در داخل دهان ایجاد می شود. برای شکستن استخوان فک از اره مخصوص جراحی استفاده می شود. این جراحی مشابه عمل بزرگ کردن فک می باشد با این تفاوت که در این جراحی استخوان به عقب برده می شود.

بیشتر بخوانید
جراحی فک پایین عقب رفته

تزریق ژل و فیلر

برای افرادی که به دنبال یک روش غیر جراحی برای ایجاد هماهنگی در صورت خود هستند، تزریق ژل و فیلر پوستی ممکن است گزینه خوبی باشد. با تزریق پرکننده های پوستی در زیر پوست چانه، شکل ظاهری چانه را تغییر داد و صورت را زیباتر و جذاب تر کرد. اما باید توجه داشت این روش نتایج طولانی مدت ندارد. ماندگاری تزریق ژل و فیلر معمولا 6-12 ماه طول می کشد.

تزریق چربی برای فرم دهی چانه

تزریق چربی به عنوان یک روش جایگزین مناسب برای ایمپلنت چانه محسوب می شود. در این روش، جراح از چربی خود بیمار که معمولاً از قسمت دیگری از بدن با چربی اضافی مانند شکم گرفته می شود، استفاده می کند تا تناسب بیشتری در شکل چانه نسبت به بقیه اجزای صورت ایجاد کند. اما باید توجه داشت که تزریق چربی یک روش کاملا موقتی است و معمولاً ماندگاری آن 2-3 سال می باشد.

انتخاب هر یک از روش های فوق الذکر به شرایط و وضعیت بیمار بستگی دارد و در نهایت این جراح فک است که تصمیم می گیرد از چه روشی جهت اصلاح چانه برای فرد استفاده کند. وقتی چانه به شدت بیرون زده یا عقب رفته باشد، جراح ممکن است عمل کاشت یا ایمپلنت چانه یا ژنیوپلاستی کشویی را توصیه کند. همچنین روش تزریق چربی و پرکننده های پوستی برای کسانی که به دنبال اصلاح کمتری روی چانه های خود هستند، توصیه می شود.

عمل جراحی پروتز چانه

انجام عمل پروتز چانه موجب می شود تعادل بین چانه و صورت برقرار شود در بعضی مواقع افراد دارای چانه های ضعیف یا کوچکی هستند که نیاز است برای جذاب تر شدن صورت و هماهنگی بیشتر حجیم تر یا بزرگ تر شود. همچنین افرادی که چانه های کوچکی دارند و نیاز به جراحی بزرگ کردن چانه دارند از این نوع جراحی بهره مند می شوند.

در این روش، یک پروتز که معمولا از سیلیکون ساخته شده، در استخوان چانه قرار داده می شود. این روش حدود 1 ساعت یا کمتر به طول می انجامد و در مقایسه با جراحی استخوان چانه، دوره نقاهت کوتاه تری دارد.

قرار دادن ایمپلنت چانه یک روش عالی برای افرادی است که نیاز دارند چانه آن ها بزرگتر شود تا باعث زیبایی چانه شود. برای انجام دادن ایمپلنت چانه باید با جراح فک خود در مورد نوع ایمپلنت و هزینه انجام جراحی صحبت کنید در واقع اولین گام نخست به سوی جراحی زیبایی چانه می باشد.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی

 

چه کسانی کاندید مناسب برای انجام جراحی پروتز چانه هستند؟

 • افرادی که بینی برجسته دارند .
 • افرادی که چانه کوچکی دارند.
 • افرادی که گردن های پهنی دارندد.
 • افرادی چانه هایی که فرم مربع شکل دارند.

توجه داشته باشید جراحی ایمپلنت چانه اغلب به همراه جراحی زیبایی بینی انجام می شود و گاهی در مواردی نیاز است که فرد از ایمپلنت گونه و تزریق ژل لب برای توازن کلی صورت استفاده قرار گردد.

آیا ایمپلنت چانه عوارض دارد؟

یکی از سؤالاتی که اغلب توسط افرادی که قصد انجام جراحی ایمپلنت چانه، دارند مطرح می شود این است که آیا ایمپلنت چانه عوارض دارد؟

 • یکی از عوارض جراحی ایمپلنت چانه روند کبودی و تورم است که تا مدتی زمان می برد تا به طور کامل بهبود یابد.
 • عوارض مربوط به بیهوشی نیز می تواند رخ دهد و معمولا بر سیستم تنفسی تاثیر می گذارد.
 • سوزش خفیف بعد از جراحی
 • خطرات دیگر شامل حرکت ایمپلنت چانه پس از قرار دادن آن است. این ممکن است نیاز به یک جراحی ترمیمی مجدد برای تنظیم ایمپلنت در جای مناسب می باشد که این اتفاق بسیار کم اتفاق می افتد.

هدف از بزرگ کردن چانه

 • از بین بردن اثرات پیری که در گردن و چانه نمایان می شود.
 • از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست باعث به نظر رسیدن عقب رفتگی چانه می شود که با جراحی بزرگ کردن چانه این مشکلات رفع می شود.
 • اصلاح پسروی چانه به دلایلی نظیر تحلیل استخوان، بازسازی ساختار دهان در اثر اختلالاتی مانند بیماری، آسیب، استفاده از دندان مصنوعی
 • کسانی که سابقه جراحی بینی برای تغییر استخوان آن یا فک داشته اند از این جراحی برای ایجاد تناسب در صورت استفاده می کنند.
 • در افرادی که دچار کوتاهی، عقب رفتگی و کوچکی چانه می باشند. این چانه ها دارای برجستگی کمی می باشد که علاوه بر اینکه زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد باعث ایجاد مشکلاتی در جویدن یا بستن دهان می شوند.

چه کسانی نمی توانند از جراحی چانه بهره ببرند؟

 • در سلامت کامل نباشند.
 • انتظارات غیرقابل باوری درباره نتیجه عمل جراحی داشته باشند.
 • دارای مشکلات قلبی یا فشار خون بالا باشند.

اقدامات قبل از جراحی چانه

 • از مصرف داروهای استروئیدی ضد التهاب یا آسپرین از دو هفته پیش از عمل خودداری شود.
 • تا 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن ممنوع است.
 • در صورتی که برش در زیر چانه زده شود باید از پاک کننده آنتی باکتریال صورت استفاده شود. در صورتی که برش در داخل دهان زده شود تا دو روز پیش از عمل باید سه بار در روز از دهانشویه استفاده شود.
 • تا 8 ساعت پیش از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری شود.
بیشتر بخوانید
ایمپلنت های دندان چیست ؟

نحوه انجام ژنیوپلاستی

در این جراحی ابتدا نیاز به برداشتن استخوان چانه برای جا به جایی موقعیت آن می باشد. این کار از طریق برشی که به صورت نوسانی به وسیله اره در استخوان چانه زده می شود، انجام می شود. پس از خارج کردن این استخوان قسمت باقیمانده فک به جلو کشیده شده و برای فیکس کردن محل جدید آن از صفحه و پیچ هایی از جنس فلز تیتانیوم ( ضد حساسیت و سازگار با بدن) استفاده می شود. برشی که در داخل دهان زده می شود با بخیه های جذبی بسته می شود. پس از اتمام کار دور سر بیمار بانداژی بسته می شود تا فشاری بر آن وارد نشود. مدت زمان جراحی بینی 45 تا 90 دقیقه می باشد.

 

بعد از عمل چانه چه انتظاری می توان داشت؟

پس از پایان عمل زیبایی چانه، ممکن است تا چند روز پس از جراحی به دلیل بروز تورم و کبودی ممکن است فرد را دچار ناراحتی کند. برای از بین رفتن تورم دو هفته ای زمان لازم است. همچنین ممکن است احساس بی حسی در لب پایین و داخل دهان ایجاد شود. بخیه های که در حین جراحی زده می شود از نوع جذبی بوده و با گذشت زمان کاملا جذب خواهد شد. بنابراین، برای برداشتن آنها نیازی نیست تا برای کشیدن آنها به بیمارستان مراجعه کرد.

اغلب بیماران یک هفته پس از جراحی می توانند به محل کار خود بازمی گردند. با این حال، بیماران باید در انجام فعالیت های سنگین در ماه های اول پس از عمل احتیاط کنند.

البته در مورد پرکننده ها و روش تزریق چربی، هیچ دوره نقاهت جدی وجود ندارد. برای هر دو روش ممکن است درجه ای از تورم وجود داشته باشد، اگرچه بیمار قادر است روز بعد از عمل به محل کار خود برگردد.

(Visited 154 times, 1 visits today)
drkavandi

13 thoughts on “هر آنچه باید در رابطه با جراحی زیبایی چانه بدانید

 1. مهدی - ژانویه 15, 2018 در 11:05 ق.ظ

  سلام
  اگه چانه من باریک است امکانش هست با جراحی درست بشه؟؟؟
  و یه سوال دیگه اگه چانه کوچک بشود باعث افتادگی پوست نمیشود؟؟ممنون⚘⚘⚘

  پاسخ
  • drkavandi - ژانویه 23, 2018 در 12:18 ب.ظ

   سلام روش مختلفی برای درمان شما وجود دارد بهتر است با مطب تماس بگیرید تا توضیحات کامل به شما داده شود

   پاسخ
 2. مهدی - آوریل 30, 2018 در 7:54 ب.ظ

  سلام جناب آقا دکتر
  من چانه ای باریک و جلو آمده دارم می خواستم بدونم با جراحی میشه درستش کرد و هیچ خطری نداره
  خواهشن آقا دکتر راهنماییم کنید بخدا افسردگی گرفتم

  پاسخ
  • drkavandi - می 13, 2018 در 7:54 ق.ظ

   سلام با شماره مطب تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند

   پاسخ
 3. فاطمه - آگوست 11, 2018 در 6:28 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید.
  آیا پس از گذشت 2 ماه از عمل رینوپلاستی ،محدودیتی برای جراحی پروتز چانه نیست؟
  هزینه جراحی پروتز چانه چقدر است؟

  پاسخ
  • drkavandi - آگوست 12, 2018 در 7:47 ق.ظ

   سلام
   با مطب دکتر کاوندی تماس بگیرید تا اطلاعات کامل به شما داده شود

   پاسخ
 4. بهاره - سپتامبر 4, 2018 در 11:16 ق.ظ

  سلام کوفتگی و تورم حاصل از جراحی بزرگ کردن چانه پس از چه مدتی برطرف خواهد شد ؟

  پاسخ
  • drkavandi - سپتامبر 4, 2018 در 11:22 ق.ظ

   سلام تورم و کوفتگی ناشی از جراحی حدودا پس از یک هفته به تدریج بهبود پیدا می کند .

   پاسخ
 5. معصومه - سپتامبر 4, 2018 در 11:17 ق.ظ

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر آیا بیماران می توانند در طول عمل جراحی بزرگ کردن چانه بیدار بمانند ؟

  پاسخ
  • drkavandi - سپتامبر 4, 2018 در 11:22 ق.ظ

   سلام در طول این عمل جراحی بیمار تحت بی حسی موضعی به خواب خواهد رفت و چیزی حس نخواهد کرد و به طور کلی عمل راحتی را سپری خواهد کرد . بیماران پس از اتمام عمل بلافاصله به هوش خواهند آمد .

   پاسخ
 6. mona - نوامبر 13, 2019 در 4:22 ب.ظ

  سلام دکتر میشه آدرس پیجتونو بزارین؟تا کارهاتونو از نزدیک ببینیم. اگه کسی بخواد از راه دور پیش شما بیاد توی یک روز میشه هم ویزیت کرد هم جراحی؟

  پاسخ
  • drkavandi - نوامبر 27, 2019 در 9:45 ق.ظ

   سلام آدرس پیج اینستاگرام داخل سایت هست
   برای هماهنگی جهت مشاوره و ویزیت با شماره 8-88059557 تماس بگیرید

   پاسخ
 7. مبینا قاسمی - جولای 24, 2020 در 3:13 ب.ظ

  سلام دکتر خسته نباشید میشه با عمل طول چانه رو کوتاه تر کرد نه میخام چونه ام عقب بره نه جلو فقط خیلی دراز میخام کوتاه تر شه؟میشه اسم عمل رو بگین ممنون

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button