بازسازی استخوان  تحلیل رفته

بازسازی استخوان تحلیل رفته

بازسازی استخوان  تحلیل رفته

نیاز به بازسازی فک  تنها برای رفع بی دندانی نیست بلکه برای رفع مشکلات داخلی بیمار هم می تواند باشد بیمار وقتی فکش را از دست می دهد هم فک بالا و هم فک پایین دچار تحلیل می شود و استخوانش از بین می رود در این جا روش های متفاوتی برای بازسازی داریم خصوصاً درباره ی فک بالا زیرا ما در فک بالا و فک پایین یک سری محدودیت هایی داریم .

در فک بالا ما یک سری حفره هایی به نام سینوس داریم که تقریباً همه با آن آشنا هستند این ناحیه پر از هوا است و وقتی بیمار دندانش را از دست می دهد این حفره ها پر  از هوا می شود و استخوانی که قبلاً در آن ناحیه وجود داشته است  یعنی قبلاً دندان بوده است را از بین می برند و در واقع دیگر استخوانی  در آن ناحیه وجود ندارد که بخواهیم ایمپلنت انجام دهیم و نیاز است جراحی شود.

وقتی فک تحلیل می رود فک به سمت عقب می رود و معمولاً افرادی که بی دندان هستند فک آن ها به سمت جلو است .

به طور کل ما در فک بالا محدودیت سینوس را داریم و در واقع استخوان در فک بالا نرم تر است و نیاز به بازسازی دارد .

نواحی مختلفی داریم برای برداشت استخوان از داخل فک وجود دارد که عبارتست از :

  • ناحیه ی انتهایی فک
  • ناحیه قدامی فک

برای برخی از افراد می توانیم استخوان را از نواحی خارج دهان برداریم برای  مثال نواحی اطراف لگن ،بعضی از قسمت های پا و …

ایمپلنت گونه ای

در بعضی مواقع در ناحیه ی فک فوقانی زیاد استخوان از دست داده ایم به وسیله ی پیوند های ناحیه داخل وخارج دهان نمی توانیم برداشت کنیم و مجبور هستیم از ایمپلنت بلند در سمت راست و چپ از ایمپلنت های گونه ای استفاده می کنیم ما همیشه برای بیمار به هنگام ایمپلنت در نقاطی که استخوان است استفاده می کنیم و در بیمارانی که اصلاً استخوانی وجود ندارد از ایمپلنت هایی استفاده می کنیم که در نواحی گونه قرار می گیرد . به طور کل ما برای همه ی افراد می توانیم برای جایگزینی دندانشان از ایمپلنت استفاده کنیم .

بیشتر بخوانید
نقش ارتودنسی در جراحی فک

جراحی عصب در فک پایین به چه منظوری است ؟

در فک پایین هم ما یک سری محدودیت هایی داریم و اگر تحلیل استخوان به صورت شکستگی فک باشد لازم است بازسازی فک انجام شود در فک پایین ما ناحیه عصب فک را داریم که محدودیت ایجاد می کند و نیاز است از این عصب فاصله بگیریم در چنین مواقعی نیاز است جراحی عصب کنیم تا عصب کنار برود و اکثر مواقع پیوند استخوان در این ناحیه قرار می گیرد.

منظور از لولینگ در جراحی فک چیست ؟

در جراحی فک ما بحث لولینگ داریم یعنی مساوی کردن فک که در جراحی انجام می شود که به وسیله ی درمان های پروتزی و درمان های پیوند استخوانی  باید کل جراحی فک در یک لول قرار بگیرد تا زیبایی فک بیشتر شود وعملکرد مناسب تری داشته باشد .

آیا در ایمپلنت دندان محدودیت سنی وجود دارد ؟

طبق صحبت های دکتر کاوندی غیر از بیمارانی که در مرحله ی پایانی هستند و یا بیماری های استخوانی سن بیمار هیچگونه محدودیتی برای جراحی ندارد و خطر و ریسکی که یک فرد مسن در جراحی دارد با دیگر افراد متفاوت نیست مگر در شرایط خاص ،و ایمپلنت را در هر نوع فک می توان استفاده کرد ولی روش های آن متفاوت خواهد بود و در برخی روش ها امکان دارد پیچیده تر باشد و می خواهیم بیماران عزیز بدانند که ایمپلنت لازم است و جزء کارهای لوکس در دندانپزشکی محسوب نمی شود وبیمار  با انجام ایمپلنت می تواند بیماری های درونی که حتی شاید نداند را رفع و درمان کند .

صحبت های دکتر کاوندی در برنامه به خانه برمی گردیم

برخی از خدمات دکتر فرشید کاوندی متخصص جراح دهان و فک و صورت عبارتست از

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم

(Visited 12 times, 1 visits today)
drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button