اردتودنسی دندان

اردتودنسی دندان

آیا ارتودنسی دندان  فقط برای زیبایی دندان صورت می گیرد ؟درچه سنی بهتر است ارتودنسی دندان انجام شود ؟ در این مقاله می خواهیم به صورت مختصر در مورد ارتودنسی دندان و ناهنجاری های فک صحبت کنیم .

دکتر کاوندی متخصص جراحی فک دهان ، فک و صورت، جهت بر قرار ارتباط می توانید با شماره های 8-88059557 تماس حاصل فرمایید .

ارتودنسی دندان برای رفع ناهنجاری های دهانی ، فکی استفاده می شود بیمارانی که فک های ناهنجاری دارند برای مثال فک های بالایی آن ها جلو است یا فک های پایین آن ها جلو است و یا برعکس .ابتدا باید فک و سپس دندان ها ی خود را اصلاح کنند .در واقع کار اصلی ارتودنسی درمان ناهنجاری های فک است . در بسیاری موارد متخصص جراح و فک مجبور است قبل از جراحی فک اقدام به گذاشتن اتودنسی دندان کند و سپس بعد از مدت زمانی جراح فک را انجام دهد.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

سن انجام ارتودنسی دندان چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی دندان 8 و 9 سالگی خواهد بود.ولی بدین معنا نیست که بیمار 20 ساله و یا بالای 20 سال را نمی توان درمان کرد یک مساله ی مهمی که این جا مطرح است این است که خیلی افراد بر این تصور هستند که در سن کم به دلیل اینکه که دندان ها رشد نکرده اند پس ارتودنسی دندان مناسب نیست در صورتی که ما با ارتودنسی و رشد کودک می توانیم این کار با به نحو احسن انجام دهیم و فک را جلو یا عقب ببریم .

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

آیا ارتودنسی دندان فقط برای زیبایی دندان ها صورت می گیرد؟

یک قسمت کوچکی از انجام ارتودنسی دندان برای زیبایی است اگرچه زیبایی فاکتور بسیار مهمی است زیرا در مساله ی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی بیمار تاثیر می گذارد.
• عوامل دیگه ای هم وجود دارد که مهم ترین آن این است که ما با ارتودنسی دندان سلامت حفره دهان را تامین می کنیم یک قسمتی از درمان سیستم گوارش جویدن است اگر سلامت سیستم جویدن با مشکل رو به رو شود فرد دچار مشکل گوارشی می شود شما در نظر بگیرید بیماری که فک پایین جلویی دارد و فک بالای عقبی دارد این فک ها نمی توانند با هم هماهنگ باشند در نتیجه غذا به خوبی جویده نخواهد شد بنابراین سلامت حفره گوارش به مخاطره می افتد.
• وقتی دندان ها ناهماهنگ باشد غذا بین دندان ها گیر می کند و به دلیل گیر کردن غذا در دندان ها بیمار دچار پوسیدگی دندان هم می شود ، مشکلات لثه ایجاد می شود و سلامت حفره دهان به مخاطره می افتد.
• مفصل گیجگاهی فک یعنی وقتی فک باز و بسته می شود در واقع این مفصل گیجگاهی است که حرکت می کند و در صورتی که این فک ها هماهنگ نباشد سلامت مفصل گیجگاهی به خطر می افتد
• تلفظ یکی دیگه از عدم ناهنجاری فک است مشاهده شده که خیلی از بیماران نمی توانند خوب صحبت کنند .

بیشتر بخوانید
اصلاح لبخند لثه ای به روش جراحی

درمان ارتودنسی دندان چه زمانی طول می کشد ؟

درمان ارتودنسی دندان یک درمان طولانی است که بر اساس نوع ناهنجاری می تواند نوع درمان متفاوت باشد اما به طور میانگین می توانیم بگوییم که بیمار می تواند 2 سال طول درمان داشته باشد.اما توجه داشته باشید بیماری که مشکل فک داشته باشد امکان دارد بیش از 2 سال طول بکشد بنابراین نوع ناهنجاری مهم است .

نقش دندان در ارتودنسی دندان

به طور کلی مهم ترین وظیفه ی دندان کمک در خوردن غذا مانند جویدن و خرد کردن غذا است .دیگر وظایف دندان شامل زیبایی چهره ، زیبایی لبخند  است وقتی فردی دندان های زیبایی دارد باعث می شود که اعتماد به نفس شخص بیشتر شود به گونه ای که در زندگی شخصیش تاثیر بگذارد.

وظیفه ی ارتودنسی دندان چیست ؟

یکی از وظایف مهم ارتودنسی دندان مرتب کردن دندان هاست که معمولاً برای فک های کوچک استفاده می شود و یا زمانی که فرد دارای فاصله ی دندانی باشد .

چگونه می توان فاصله ی دندان یک فرد را  از بین برد ؟

معمولاً جراح فک برای از بین بردن فاصله ی دندای یک فرد چند پیشنهاد می دهد که با توجه به نوع دندان و فک هر فرد می تواند این پیشنهاد ها رو بدهد که یکی از روش های پر کردن فاصله ی دندان استفاده از ارتودنسی دندان است و بعد از آن می توان از روش های دیگری مانند کامپوزیت دندان ،  لمینت دندان و … استفاده کرد در بعضی مواقع لازم پزشک تشخیص می دهد که ارتودنسی با جراحی فک باید انجام شود.

مقاله های مرتبط سایت دکتر کاوندی عبارتست از

ایمپلنت دندان

ارتباط بین سلامت و ایمپلنت

مراحل انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت فوری دندان

ارتودنسی با جراحی فک

آدرس

تهران -ملاصدرا -میدان شیخ بهایی -برج صدف -واحد81

تهران – شهرک غرب – خیابان دادمان ،نبش خیابان گلسا ، پلاک 34 واحد 1

بیشتر بخوانید
شکستگی فک

تلفن تماس : 8-88059557

ایمیل پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

 

(Visited 46 times, 1 visits today)
دکتر فرشید کاوندی drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button