اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) چیست؟!

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی به عملی گفته می شود که در آن شکل، فرم و موقعیت گوش را اطلاح می کنند. ممکن است گوش از بدو تولد یا بر اثر گذر زمان و رشد فرد و یا بر اثر تصادف و آسیبی تغییر شکل و فرم داشته باشد. با اصلاح فرم گوش، تعدال و تناسب بیشتری بین گوش و اجزای دیگر صورت حاصل می شود و این خود می تواند تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی شما داشته باشد. یکی از مشکلات شایع در فرم گوش، برآمدگی و برجستگی گوش است که با عمل اتوپلاستی به خوبی اصلاح می شود.

جراحی زیبایی گوش در چه مواردی کاربرد دارد؟

جراحی زیبایی گوش در موارد زیر کاربرد دارد:

  • درمان گوش های بزرگ یا اصطلاحا میکروتیا (گوش هایی که به نسبت سر بسیار بزرگتر باشد)
  • گوش های بیرون زده یا برجسته در یک یا دو طرف صورت (گوش هایی که از سر فاصله زیادی دارد)
  • ترمیم نتیجه جراحی قبلی گوش (افرادی که یک بار عمل جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ولی از نتیجه آن ناراضی بوده و لازم است دوباره این عمل تکرار شود)
  • افرادی که یک طرف صورتشان فلج شده باشد.
عمل اتوپلاستی دکتر کاوندی

چه کسانی می توانند جراحی زیبایی گوش انجام دهند؟

اگر شما نیز از بدفرمی گوش خود رنج می برید و احساس مکی کنید که لازم است جراحی زیبایی گوش انجام دهید باید شرایط زیر را دارا باشید تا کاندید انجام جراحی اتوپلاستی باشید:

  • از نظر جسمی سالم بوده و بیماری های جدی نداشته باشد؛ به عنوان مثال بیماری های قلبی، ریوی و مشکلات انعقاد خون می تواند عوارض احتمالی حین و بعد از عمل را افزایش دهد. درنایجه برای اینگونه بیماران شاید لازم باشد داروهای خاصی که پزشک تجویز می کند را مصرف کنند.
  • نباید هیچ عفونت درمان نشده ای در گوش شما باشد؛ اگر پزشک تشخیص دهد که عفونتی در گوش دارد ابتدا باید این عفونت درمان شود و سپس اقدام به عمل اتوپلاستی کند.
  • اگر جراحی زیبایی گوش را برای کودک خود درنظر دارید لازم است که کودک شما حداقل 5 سال داشته باشد و حتما غضروف گوش او به اندازه کافی شکل گرفته باشد.
  • علاوه بر سن عوامل دیگری نیز بر انجام عمل اتوپلاستی تاثیر دارد از جمله اینکه فردی که مایل به انجام جراحی زیبایی گوش است باید سیگار را ترک کند؛ به این معنی که فرد باید چند ماه قبل از عمل اصلا سیگار نکشد تا عمل زیبایی گوش نتیجه بهتری برای او داشته باشد.
  • افرادی که بدن آن ها مستعد تشکل اسکارهای بزرگ و کلوئید هستند شاید کاندید مناسبی برای عمل جراحی گوش نباشند.
بیشتر بخوانید
بهترین جراح فک در شمال تهران

توجه داشته باشید که اتوپلاستی صرفا یک عمل زیبایی گوش است و هیچ تاثیری بر روی قدرت شنوایی نخواهد داشت.

بهترین سن اتوپلاستی چه زمانی است؟

گوش از بدو تولد شروع به رشد می کند و تا سن 3 ساگی تقریبا 85% رشد گوش انجام شده است؛ این رشد تا سن 5 سالگی تقریبا به طور کامل انجام شده و غضروف گوش شکل ثابت و پایداری پیدا می کند. به همین خاطر می توان بهترین سن عمل اتوپلاستی را در حدود 5 یا 6 سالگی کودک دانست. در این صورت در کودکی روند بهبودی سریعتر خواهد بود و همچنین اعتماد به نفس کودک از شکل طبیعی گوش او در جامعه افزایش پیدا خواهد کرد. دقت داشته باشید که بزرگتر شدن گوش در سنین بالاتر در اصل به دلیل افزایش طول لاله گوش است نه به دلیل رشد واقعی گوش!

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

اتوپلاستی معمولا به صورت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی و طی مدت زمانی در حدود یک الی دو ساعته انجام می شود. پس از بیهوش شدن بیمار، جراح بسته به نوع اصلاحاتی که نیاز است، محل برش ها را برای شروع جراحی تعیین می کند؛ ولی عموما برش هایی در پشت گوش (در محل چین خوردگی پوست) ایجاد می شود تا در حالت عادی این برش ها و بخیه های حاصل از آن ها قابل مشاهده نباشد. پس از باز کردن برش ها، با جابه جایی غضروف گوش و فرم دادن گوش، برش ها را بخیه زده و پانسمان می کند. معمولا برای اینکه قرینه سازی گوش ها به بهترین شکل ممکن انجام شود، عمل جراحی زیبایی گوش روی هر دو گوش به طور همزمان انجام می شود ولی در مواردی هم می توان تنها روی یک گوش اتوپلاستی را انجام داد.

هزینه جراحی اتوپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل اتوپلاستی همانند سایر عمل های جراحی شامل موارد متعددی می شود از جمله دستمزد پزشک، هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی، هزینه عمل بنابراین نمی توان مبلغ مشخص و دقیقی را برای جراحی زیبایی گوش اعلام کرد؛ پیشنهاد ما این است که برای اطلاع از هزینه تماس بگیرید تا به صورت دقیق مشاوره دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید
سوال های رایج در جراحی بینی

آیا بیمه هزینه های عمل اتوپلاستی را پوشش می دهد؟

به طور معمول اکثر شرکت های بیمه هزینه های عمل های جراحی زیبایی را پرداخت نمی کنند. در رابطه با عمل اتوپلاستی نیز اگر این عمل با هدف برطرف کردن نواقص مادرزادی انجام شود، ممکن است بیمه بخشی از هزینه های آن را تقبل کند؛ در صورت انجام جراحی گوش با هدف زیبایی بیمه آن را پوشش نمی دهد. در نهایت بهتر است قبل از انجام عمل جراحی باز هم با شرکت بیمه خود در این زمینه مشورت نمایید.

جمع بندی

اتوپلاستی یکی از انواع عمل های زیبایی است که به شدت بر روی افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی فراد تاثیرگذار بوده است. عمل زیبایی گوش  تمامی نواقص ظاهری گوش مانند بزگی بیش از حد آن، بیرو زدگی گوش (فاصله زیاد گوش از سر) را به خوبی برطرف می کند. لازم است بدانید که نتیجه اتوپلاستی دائمی بوده و اگر این عمل را توسط پزشک متبحر انجام دهید، می توانید تا آخر عمر از تناسب صورت خود لذت ببرید.

دکتر فرشید کاوندی drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button