جراحی فک بالا و پایین

جراحی فک بالا و پایین

جراحی فک بالا و پایین

جراحی فک عبارت است از حرکت دادن همه یا بخشی از فک بالا یا پایین یا هر دو به جایی که باعث شود دو فک متوازن تر شود. بخش عمده این عمل جراحی در داخل دهان و بدون ایجاد هیچ گونه زخمی روی سطح خارجی پوست انجام می شود. یکی از سوالات شایعی که بیماران کاندیدای جراحی فک می پرسند این است که جراحی فک چگونه انجام می شود و آیا جراحی فک برگشت دارد یا خیر؟ در ادامه مطلب به شرح هر یک از این موارد پرداخته می شود.

جراحی فک عبارت است از حرکت دادن همه یا بخشی از فک بالا یا پایین یا هر دو به جایی که باعث شود دو فک متوازن تر شود.  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر فرشید کاوندی متخصص جراحی فک دهان ، فک و صورت، با شماره های زیر و پیچ اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره تماس :8-88059557

جراحی فک در چه سنی مناسب است؟

گاهی اوقات زمان انجام جراحی مهم تر از هر مسله ای می باشد. یعنی جراح پیشنهاد می کند ابتدا پروسه رشد به پایان برسد سپس درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک انجام شود زیرا تا قبل از سن رشد هر درمانی که در رابطه با جراحی فک انجام شود ممکن است بعد از درمان جراحی فک با ادامه روند رشد، برگشت مشکلات فکی اتفاق بیفتد.

عوامل ایجاد ناهنجاری های فکی

ناهنجاری های مربوط به فک عمدتا مادرزادی می باشند. البته دلایل اکتسابی می تواند عامل بروز این ناهنجاری ها شود. مکیدن انگشت شصت در کودکی یا ضربه خوردن به فک می تواند باعث بروز ناهنجاری های در فک شود.

بیشتر بخوانید
اختلالات مفصل فک

چه کسانی کاندیدای جراحی فک می باشند؟

 • زمانی که هدف اصلی اصلاح عملکرد روابط بین فک بالا و پایین باشد.
 • در وهله دوم فردی باید به جراحی فک فکر کنند که مشکل ناهنجاری فک به قدری زیاد باشد که وی را از نظر روانی دچار آشفتگی و از نظر روابط اجتماعی دچار مشکل کرده باشد. گاهی اوقات افزایش شدت این ناهنجاری ها زیبایی این افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع جراحی های فک

زمانی که فک تحتانی جلوتر از حد عادی و جلوتر از حد معمول قرار گرفته باشد در این گونه موارد ارتودنسی قبل از عمل جراحی الزامی است. در طی عمل جراحی:

 • فک محل برش روی استخوان فک تعیین می شود.
 • میزان اضافی استخوان مشخص شده.
 • سپس فک تحتانی به عقب می رود و استخوان در محل مورد نظر با پیچ و پلاک ثابت می شود.
 • بعد از بهبودی و التیام محل برش تغییرات فک تحتانی در نمای نیمرخ صورت نمایان خواهد بود.

در شرایطی که استخوان فک تحتانی کاملا عقب رفته باشد، اختلال در تطابق دندانی نیز پدید می آید. در این گونه موارد ارتودنسی قبل از جراحی باید صورت گیرد و محل برش روی فک تحتانی مشخص می شود سپس با حفظ عصب حسی دندان ها در حین عمل جراحی فک تحتانی به محل مورد نظر منتقل می شود و در محل مورد نظر با پیچ و پلاک ثابت می شود.

آیا جراحی فک بازگشت دارد؟

به طور کلی اگر طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی به نحو احسنت پایه ریزی شود و جراحی فک هم توسط یک جراح حاذق به نحو مطلوب انجام شود برگشت درمان های جراحی فک بسیار ناچیز و یا در حد صفر می باشد.

جراحی فک بالا و پایین

جراحی فک بالا و پایین

مزایای جراحی فک

 • قرار گیری دندان ها و فک در محل صحیح خود
 • بهبود عملکرد فک و دهان
 • اصلاح طرح لبخند
 • بهبود روابط بین فک تحتانی و فک فوقانی
 • اصلاح نمای ظاهری صورت
بیشتر بخوانید
مشکلات فکی

عوارض جراحی فک

امروزه با روش های جراحی فک و صورت عوارض کاملا به حداقل رسیده است. گاهی ممکن است بی حسی لب بعد از عمل وجود داشته باشد و این مساله هم بعد از پایان عمل طبیعی است، زیرا برش در نزدیکی اعصاب صورت ایجاد می شود و به مدت 6 ماه تا یکسال بعد از عمل ممکن است مقداری بی حسی در ناحیه فک و صورت وجود داشته باشد. گاهی اوقات بعد از عمل ممکن است دردهایی تا مدت کوتاهی وجود داشته باشد که با مصرف مسکن می توان به خوبی آنها را کنترل کرد.

نتیجه گیری

جراحی فک یکی از سنگین ترین و مشکل ترین جراحی هایی است که جهت اصلاح مشکلات و ناهنجاری های فک و زاوبه دار کردن صورت می باشد. مشکلات مربوط به فک فوقانی و تحتانی و عدم تطابق صحیح دندان ها و نامنظمی دندان ها می تواند به شکل های مختلف در نمای صورت نیز تاثیر گذار باشد و حتی در مواردی استخوان چانه کوچک تر و عقب رفته تر از حالت معمول است یا به صورت کامل به سمت جلو قرار گرفته و زیبایی صورت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. انجام این جراحی در درمان ناهنجاری های فکی امری ضروری می باشد.

(Visited 4 times, 1 visits today)
drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button