ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان جراحی است که دندانپزشک به جای ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار می دهد و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد برای جای گذاری ایمپلنت دندان نیازی نیست دندان های کناری تراشیده شود. ایمپلنت دندان با ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه انجام می شود. ایمپلنت دندان از مراحلی تشکیل شده که در ادامه به شرح آن پرداخته می شود. با ماه همراه باشید.

ایمپلنت دندان جراحی است که دندانپزشک به جای ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار می دهد و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد. برای مشاوره و نعیین وقت قبلی از دکتر فرشید کاوندی متخصص جراحی فک دهان ، فک و صورت، با شماره های زیر و پیچ اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره تماس :8-88059557

 

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

 • مرحله اول اصطلاحا مرحله فلپ نام دارد در طول این مرحله بخشی از لثه که روی استخوان لایه مورد نظر قرار گرفته به کمک تیغ جراحی برش داده می شود. بعد از کنار زدن لثه استخوانی نمایان می شود که قرار است پایه ایمپلنت داخل آن قرار گیرد.
 • مرحله بعد نوبت به دریل هایی می رسد که در سایزها قطرها و طول های مختلف و رنگ بندی های مختلف وجود دارد و اصولا سرهای تیزی دارند، اعم از آبی، قرمز، سبز که هر کدام از آنها در مراحل مختلف کاربردهای متنوعی دارند.
 • جهت تعیین محل ایمپلنت توسط دریل اولیه، ناحیه قرار گیری ایمپلنت تعیین می گردد. محل ایمپلنت باید با دندان های کناری موازی باشد و قطر آن با احتیاط تعیین شود.
 • پس از این مرحله نوبت به سنجش عمق کار با دستگاه پروب می رسد که هدف از انجام این سنجش بررسی و دقت کار بالا است.
 • در مرحله بعد دریلی با ضخامت پهن تر جهت افزایش قطر محل مورد نظر استفاده می شود تا فضای بیشتری را برای ایمپلنت در اختیار جراح قرار دهد.
 • قطر محل ایمپلنت به مرور توسط دریل های مختلف بیشتر می شود تا جایی که فضا برای قرار گیری فیکسچر مهیا شود.
 • گام بعد نوبت به کار گذاری ایمپلنت می رسد. در این مرحله ایمپلنت در جای خود سفت می شود.
 • در مرحله بعد موقعیت قرار گیری ایمپلنت مشخص می شود.
 • در مرحله بعد پیچ سرپوش داخل ایمپلنت بسته می شود تا از باز ماندن دهانه فیکسچر جلوگیری کند تا از وارد شدن مواد اضافی به داخل آن جلوگیری شود.
 • در نهایت و در مرحله پایانی فرآیند جراحی لثه بخیه زده می شود تا دوباره نوبت به مرحله فلپ می رسد.
 • و در آخر با برش مجدد لثه و باز کردن پیچ سرپوش از هیلینگ استفاده می شود. هیلینگ همان فرم دهنده لثه به شکل گلدانی است تا برای روکش فرم طبیعی دندان ها را برای جراح آماده کند.
بیشتر بخوانید
سوال های متداول ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت در چه سنی انجام می شود؟

کاشت ایمپلنت دندان در خانم ها از سن 15 سالگی و در آقایان از سن 18 سالگی امکان پذیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

فواید ایمپلنت دندان

ایمپلنت شامل یک سری پیج است که از تیتانیوم ساخته شده و بالاترین سازگاری را با بدن دارد. ایمپلنت دندان جایگزین خوب و همیشگی برای دندان هایی است که برای همیشه از دست رفته اند. زمانی که ایمپلنت داخل دهان قرار می گیرد، استخوان سازی سلول های استخوان ساز داخل فک جوش می خورد. ممکن است این جوش خوردن 3 تا 4 ماه به طول بی انجامد. قسمت تاج و روکش دندان ساخته می شود و بر روی پایه قرار می گیرد. ایمپلنت ها معمولا از مقاومت بالا برخودارند. طول عمر ایمپلنت دندان نسبت به درمان های دیگر طولانی تر و دیرتر از بین می روند.

عوارض ایمپلنت دندان

 • ایمپلنت درمانی یک روش جراحی می باشد و ریسک های مربوط به جراحی مانند عفونت شکستن دندان و حتی از دست رفتن ایمپلنت می شود.
 • زمانی که تشخیص جراح فک اشتباه باشد به دلیل اینکه ایمپلنت در جای نادرستی قرار داده شده باعث می شود به عصب فک تحتانی آسیب می رسد و در قسمت لب پایین و چانه آسیب برسد.
 • یکی دیگر از عوارض ایمپلنت سوراخ شدن سینوس فک بالا و گاهی اوقات کف بینی می باشد که اگر اندازه ورود ایمپلنت بیش از 4 میلیمتر باشد عوارضی مانند سینوزیت به وجود می آید گاهی هم ممکن است پایه ایمپلنت سینوس شود و آن را جابجا کند که باید جراحی دوباره انجام شود و خارج شود.
 • ایمپلنت اگر کج داخل فک قرار داده شود به ریشه کناری دندان آسیب میزند و دندان های کناری را لق می کند.

و در آخر…

ایمپلنت روشی جهت کاشت دندان به صورت دائمی است. با ایمپلنت درمانی توسط دکتر فرشید کاوندی جراح فک و صورت خوب در تهران، چهره ای طبیعی و لبخندی زیبا به صورت شما باز می گردد.

بیشتر بخوانید
ایمپلنت دندان درد دارد ؟

(Visited 8 times, 1 visits today)
drkavandi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button