جراحی فک

جراح فک

قسمت ناحیه فک فوقانی شامل استخوان پیشانی، صورت، گونه ها و بافت نرم است و درمان به صورت انواع جراحی ها ، نقص ها ، درمان بیماری ، هر گونه آسیب و صدمات انجام می گردد.
بسیاری از جراحی فک و صورت به عنوان یک تخصص دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، اما نوع کار مورد نیاز معمولا پیچیده تر و پیچیده تر از انجام دندانپزشک عمومی است. یک جراح دهان و فک و صورت ترکیبی از دو دندانپزشک و یک پزشک است . بسیاری از جراحان دهان و فک و صورت در دو دندانپزشکی و پزشکی حضور دارند.

یک جراح دهان و فک و صورت یک جراح متخصص منطقه ای است که تمام پیچیدگی فک و صورت را بررسی می کند ،ناحیه آناتومیک دهان، فک، چهره و جمجمه و ساختارهای مرتبط.

بسته به صلاحیت، جراحان فک و صورت ممکن است نیاز به آموزش در دندانپزشکی، جراحی و پزشکی عمومی داشته باشند. آموزش و صلاحیت در پزشکی ممکن است به صورت اختیاری انجام شود حتی اگر لازم نباشد. جراحی دهان و فک و صورت به طور گسترده ای به عنوان یکی از تخصص های دندانپزشکی شناخته شده است. با این حال، در بسیاری از کشورها جراحی فک فوقانی یک تخصص پزشکی است که نیاز به دوره های پزشکی و دندانپزشکی دارد، و به یک معیار مناسب (به عنوان مثال عضو کالج سلطنتی جراحان، FRCS، در انگلستان) می شود. با این حال، تمام جراحان دهان و فک و صورت باید مدرک تحصیلی در دندانپزشکی را قبل از شروع تمرینات اقامت در جراحی دهان و فک و صورت به دست آورند.

جراحی فک 1

در چه صورتی نیاز به جراحی فک داریم ؟

 • حذف دندان های آسیب دیده، غیر قابل بازیافت و آسیب دیده
 • جراحی بازسازی پس از درمان تومورهای صورت، گردن، فک و یا دهان
 • اختلال مشترک مفصلی (TMJ)
 • عفونت های حفره دهان، غدد بزاقی، فک و گردن
 • مخاط دهان مانند زخم دهان
 • جراحی برای جفت کردن مجدد (جراحی ارتوآنتی)
 • ایمپلنت های دندانی و بازسازی ضایعات استخوانی و بافت های صمغی
 • ناهنجاری های ساختاری شامل دهان، گردن و صورت
 • نقص مادرزادی (مشکلات شکاف لب و کام و رشد فک)
 • آسيب های صورت، از جمله ليزر شدن صورت، ليزرهای داخل دهانی و استخوان های صورت
 • روش های زیبایی دندانپزشکی اختلال در صورت و دهان می تواند باعث عدم توانایی فرد در عملکرد طبیعی شود، و می تواند بر هر بخش زندگی خود تاثیر بگذارد. جراحان دهان و فک و صورت دارای مهارت لازم برای بازگرداندن عملکرد و ظاهر فرد هستند.

علت جراحی فک

جراحی فک یکی از عمل های زیبایی می باشد که برای ترمیم ناهنجاری های اسکلتی و دندانی جزئی و اساسی انجام می شود. علاوه بر اینکه این جراحی به منظم کردن فک و دندان ها و افزایش زیبایی صورت کمک می کند، باعث بهبود عملکرد مفاصل فک هنگام صحبت کردن ، جویدن و تنفس می شود. در واقع عمده هدف این جراحی اصلاح ناهنجاری های فک می باشد.

جراحی فک

دلایل عمده جراحی فک

 1. به دلایل مادرزادی، ژنتیکی، تکاملی ( در حین رشد دچار نامرتبی فک می شود) .
 2.  آسیب به مفاصل فک در اثر ضربه
 3.  تومورهایی که به طور غیرطبیعی در فک رشد می کنند.

علائم ناهنجاری فک و دندان

 1. رشد غیرعادی دندان (کمتر یا بیشتر از حد طبیعی ) در هر دو فک پایین و بالا
 2.  قرینه نبودن دو طرف صورت
 3.  قرار نگرفتن صحیح دندان ها روی هم
 4.  عدم توانایی در صحیح جویدن غذا
 5.  مسدود شدن مجاری تنفسی
 6.  اختلال در صحبت کردن به دلیل ناهنجاری های فک و دهان
 7.  احساس درد در عضلات و مفاصل فک

انواع جراحی فک

اصلاح اپن بایت

از این نوع جراحی جهت اصلاح ناهنجاری مربوط به فک استفاده می شود. طی این روش ابتدا برشی روی فک ایجاد می شود، سپس قسمتی از استخوان فوقانی که روی دندان قرار گرفته خارج می شود. سپس به وسیله پیچ و صفحه هایی در محل خود فیکس می شود.

اصلاح جلو آمدگی فک

در فک پایین جلو آمده باشد ، استخوانی که در قسمت عقب فک قرار گرفته از ناحیه جلویی جدا شده و اصلاح می شود که به آن جراحی فک پایین گفته می شود. در این جراحی قسمتی از فک که دندان روی آن قرار گرفته به عقب برده می شود . با این روش محل فک تغییر کرده و کاملا با فک بالا هم تراز می شود.

اصلاح عقب رفتگی فک

دراین روش استخوان فک پایین شکسته شده و به عقب برده می شود .

 استئوتومی فک

در این عمل ابتدا برشی بر روی لثه فوقانی دندان ها واقع در فک بالا از داخل زده می شود. برای شکستن فک و تغییر محل آن ، فک بالا با وسیله ای اره مانند بریده می شود. این فک به محلی که قبلا پزشک با بررسی آن را اندازه گیری کرده انتقال پیدا می کند. ( این کار از طریق مدل های طراحی که محل دندان ها و فک را به طور فرضی مشخص می کند ، پیش از جراحی انجام می شود.)

برای مشخص کردن محل دقیق فک قطعه پلاستیکی کوچکی به دندان ها متصل می شود. برای اتصال به محل جدید از صفحه و پیچ های از جنس تیتانیوم ( ضد حساسیت و سازگار با بدن ) استفاده می شود. بدین ترتیت با این جراحی بخشی از فک پایین و بخشی از چانه به جلو حرکت داده می شوند. سپس برشی که در لثه ایجاد شد با بخیه های قابل جذب ترمیم می شود.

عملکرد جراحان فک

جراحان دهان و فک و صورت در درمان مشکلات مربوط به بافت سخت و نرم چهره، دهان و فک تمرکز می کنند.امکان دارد شما عزیزان برای استخراج دندان پیچیده مجبور شوید به جراح فک مراجعه کنید و یا در صورت هر گونه ناهماهنگی و یا مشکل نیاز به متخصص جراح فک باشد .

لازم نیست جراح دهان و فک و صورت هر نوع جراحی را انجام دهد  بسیاری از دندانپزشکان متخصص روشهای معمول تری برای استخراخ استفاده می کنند و در صورت روش های تهاجمی تر با سطوح عمیق تر ممکن است از روش خاص تر استفاده کنند.

 چه روش هایی توسط جراحان فک انجام می شود ؟

 • استخراج دندان : شایع ترین روش جراحان دهان است.هنگامی که دندان عقل در موقعیتی قرار می گیرد که نمی تواند به خوبی رشد کند و یا در موقعیتی که قرار می گیرد که تحت تاثیر دیگر دندانها قرار می گیرد در این هنگام جراحی کوچکی برای حذف دندان های استفاده می شود. خوشبختانه این روش معمول است و اغلب در مطب دندانپزشکی با استفاده از تکنیک های دندانپزشکی آرام بخش انجام می شود.
 • جراحی اصلاحی :گاهی اوقات نیاز است که ارتودنسی برای اصلاح ناهمواری دندان مناسب نباشد در این هنگام درمان جراحی برای رفع ناهنجاری های مادرزادی (نقایص زایمان) یا برای درمان بیماری های ارتودنسی شدید، مشکلات اسکلتی و سایر اختلالات لازم است. در این روش،درمان معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، استخوان های چهره و فک ممکن است تغییر شکل و یا تغییر جا داده باشند و فک ها و دندان ها هم تراز شوند.
 • جراحی بازسازی :نوع خاصی از جراحی است که اغلب توسط جراحان دهان و فک و صورت انجام می شود تا تغییرات ساختار صورت که ناشی از این نقص تولد است را تصحیح کند.جراحی بازسازی ممکن است پس از آسیب دندان مصنوعی یا آسیب صورت انجام  گیرد، درواقع جراحان دهان و فک و صورت در ترمیم و بازسازی ساختارهای صورت متخصص هستند و در کار با بافت های سخت و نرم کار می کنند.این متخصصان همچنین می توانند پایه های جامد برای کارهای زیبایی و ترمیم دندان را شامل قرار دادن ایمپلنت های دندانی ، سیستم جایگزینی دندان که توسط بسیاری از بیماران مورد ارزیابی قرار می گیرند، تعیین کنند. بسته به شرایط فک، برای قرار دادن مناسب ایمپلنت ها در فک، ممکن است از روش های پیوند استخوان استفاده شود. هنگامی که پروتزها روش انتخاب جایگزین دندان هستند، جراحان دهان می توانند در صورت لزوم، بافت استخوان آلوئولار (فک) را صاف کرده و تغییر دهند تا تناسب اندام راحت در دهان ایجاد شود.

دوره نقاهت بعد از جراحی فک

 • توصیه می شود بیمار بعد از جراحی فک استراحت مطلق داشته باشد
 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید
 • تا می توانید در هفته های اول سعی کنید از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید تا فشاری وارد نشود .
 • استفاده از دخانیات ممنوعیت دارد
 • از انجام هر گونه فعالیت های سنگین خودداری کنید
 • بهتر است داروهایی که پزشک تجویز کرده را به موقع مصرف کنید
 • بعد از جراحی لازم است بعد از مدتی به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید .
 • بعد از جراحی فک از مسواک زدن خودداری کنید بهتر است برای شست و شوی دهان از محلول آب نمک استفاده کنید .
 • بعد از جراحی فک تا 10 روز امکان تورم وجود دارد جای نگرانی نیست و به صورت کامل از بین می رود .

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک با توجه به نوع مشکل شما در مشاوره اولیه تعیین می شود و معمولاً هزینه جراحی بر اساس مواد اولیه وتجهیزات و نوع مشکل بیمار محاسبه می شود .توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید اطلاع کامل تری از هزینه جراحی فک داشته باشید حتماً نیاز است به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید ، پزشک بعد از معاینه و بررسی وضعیت شما می توانید اطلاعات دقیقی به شما دهد .

برخی از خدمات دکتر فرشید کاوندی متخصص جراح دهان و فک و صورت عبارتست از

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم

15 thoughts on “جراحی فک

 1. رضا - آگوست 15, 2018 در 3:22 ق.ظ

  سلام
  من دوتا دندون جلویی فک بالا، ب اندازه ی چند میل روی هم قرار گرفتن
  و فکم بالا هم نسبت ب فک پایینم جلوتره
  میخواستم بدونم هزینه ی ارتودنسی و جراحی فک بالا حدود چقد در میاد .
  و اینکه هزینه ی عمل زیبایی بینی ک استخوانی و گوشتی هستش چقده؟

  پاسخ
  • drkavandi - آگوست 26, 2018 در 7:46 ق.ظ

   سلام بهتر است به مطب مراجعه کنید تا معاینه شوید

   پاسخ
 2. سولماز - سپتامبر 4, 2018 در 11:19 ق.ظ

  سلام آقای دکتر کاوندی می خواستم بدونم آیا جای زخم روی صورت باقی می‌ماند؟

  پاسخ
  • drkavandi - سپتامبر 4, 2018 در 11:21 ق.ظ

   سلام خیلی از افرادی که قصد جراحی فک یا حتی چانه خود را دارند، اولین سوالی که ذهن‌شان را درگیر می‌کند وجود جای زخم روی صورت است! در پاسخ به این سوال باید بگویم که این جراحی از داخل دهان صورت می‌گیرد و بریدگی‌های موردنیاز برای عمل جراحی فک از داخل دهان است، برای همین می‌توان این اطمینان را داد که هیچ جای زخمی روی صورت برجا نخواهد ماند.

   پاسخ
 3. زیبا - سپتامبر 4, 2018 در 11:20 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من به شدت می ترسم آیا این جراحی با درد زیادی همراه است؟

  پاسخ
  • drkavandi - سپتامبر 4, 2018 در 11:21 ق.ظ

   سلام بیشترین شکایت افراد بعد از عمل وجود برخی محدودیت‌ها در انجام کارهای فکی مثل حرف زدن، خوردن و… است. باید به این نکته اشاره کنم که بعد از عمل فرد درد کمی را متحمل می‌شود که می‌توان این درد را با کمک مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک کنترل کند. همچنین تورم با گذشت زمان برطرف می‌شود و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 4. محسن - اکتبر 1, 2018 در 4:38 ق.ظ

  سلام چند روزه مفصل چپ فکها درد داره و باز شدن دهان همراه درد است . نیاز به عمل داره

  پاسخ
  • drkavandi - اکتبر 14, 2018 در 12:15 ب.ظ

   سلام بهتر است شما معاینه شوید

   پاسخ
 5. مهدی - اکتبر 9, 2018 در 11:20 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من فک عقبم اومده جلو میخواستم میدونم هزینه اش چقد میشه کلا

  پاسخ
  • drkavandi - اکتبر 14, 2018 در 12:13 ب.ظ

   سلام نیاز است که شما معاینه شوید

   پاسخ
 6. Dina - نوامبر 2, 2018 در 9:13 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید….من به طور مادر زادی دو دندان جلوی بالام حدود ی دندان باهم فاصله داشتن.ده سال پیش رفتم دکتر برام روکش گذاشت بین دو دندان جلوم که الان یعنی دندون جلوی بالام سه تا روکشن….و البته فک بالا هم جلوتر هستش ‌….با وجود دو بارداری و شیر دهی که داشتم تمام دندانهام بشدت خراب و پوسیده شدن در حدی که چندتاشون فقط ریشه مونده…سوال الانم من چکاری کنم بهتره به نطرتون ایا عمل عقب بردن فک و کشیدن تمام دندانهام و گزاشتن دندون مصنوعی متحرک برام خوبه چون واقعا دیگه امیدی به دندونام ندارم…در ضمن هزینشو میشه حدودی بگید ممنون میشم….
  هزینه ی کل من اگه بخوام هم عمل فک کنم هم دندان مصنوعی تمام متحرک چقد میشه؟؟؟؟؟
  ببخشید خیلی زیاد شد :))
  خسته نباشید و ممنون اگه پاسخ بدید

  پاسخ
  • drkavandi - نوامبر 6, 2018 در 11:07 ق.ظ

   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید تا اطلاعات کامل را بدهند. در ضمن شما نیاز به معاینه دارید.

   پاسخ
 7. marjan - نوامبر 6, 2018 در 8:05 ب.ظ

  سلام اقای دکتر فک من مشکل خاصی‌نداره فقط چون صورتم کشیده س میخوام عمل زیبایی انجام بدم که اصلاح بشه این مشکل با جراحی فک این مشکلم حل میشه؟

  پاسخ
 8. سحر - نوامبر 8, 2018 در 3:18 ب.ظ

  سلام من هشت روزه عمل کردم فعلا از شکلم راضی نیستم به نظرتون زود نیست برا قضاوت یجوریم .. خودم نیستم از شکل فکم راضیم .. اما لبم باریکه جفتش . یکم راهنماییم کنید .ک اگه عجله میکنم بهم بگید

  پاسخ
 9. آرش - نوامبر 16, 2018 در 7:23 ب.ظ

  سلام من کمی فک پایینم عقب تر از فک بالایی هست و حدود دو ساله در هنگام غذا خوردن به خصوص صبح ها ناحیه ی رسات فک پایینم صدا میده
  به طوری ک اطرافیان متوجه میشن
  ایا نیاز ب عمل هست؟

  پاسخ

پاسخ

چهار × سه =