جراحی فک

جراح فک

جراحی فک معمولا در قسمت های ناحیه فک فوقانی، صورت، گونه ها به صورت انواع جراحی ها در اثر نقص ها ، جهت درمان بیماری ها و هر گونه آسیب و صدمات دیگر انجام می گردد. بسیاری از جراحی های فک و صورت توسط یک متخصص دندانپزشک و جراح فک و صورت انجام می شود.

بسته به صلاحیت، جراحان فک و صورت ممکن است این افراد نیاز به آموزش در رشته دندانپزشکی، جراحی و پزشکی عمومی داشته باشند. آموزش و صلاحیت در پزشکی ممکن است به صورت اختیاری انجام شود. جراحی دهان ، فک و صورت به عنوان یکی از تخصص های دندانپزشکی شناخته شده است. با این حال، در بسیاری از کشورها جراحی فک فوقانی یک تخصص پزشکی است که نیاز به گذراندن دوره های پزشکی و دندانپزشکی دارد.  با این حال، تمام جراحان دهان، فک و صورت باید مدرک تحصیلی در رشته دندانپزشکی را قبل از شروع فعالیت ها در زمینه جراحی دهان، فک و صورت به دست آورند.

جراحی فک 1

در چه صورتی نیاز به جراحی فک داریم ؟

 • حذف دندان های آسیب دیده، غیر قابل بازیافت و آسیب دیده
 • جراحی بازسازی پس از درمان تومورهای صورت، گردن، فک و یا دهان
 • اختلال مشترک مفصلی (TMJ)
 • عفونت های حفره دهان، غدد بزاقی، فک و گردن
 • مخاط دهان مانند زخم دهان
 • جراحی برای جفت کردن مجدد (جراحی ارتوآنتی)
 • ایمپلنت های دندانی و بازسازی ضایعات استخوانی و بافت های صمغی
 • ناهنجاری های ساختاری شامل دهان، گردن و صورت
 • نقص مادرزادی (مشکلات شکاف لب و کام و رشد فک)
 • آسيب های صورت، از جمله ليزر شدن صورت، ليزرهای داخل دهانی و استخوان های صورت
 • روش های زیبایی دندانپزشکی اختلال در صورت و دهان می تواند باعث عدم توانایی فرد در عملکرد طبیعی شود، و می تواند بر هر بخش زندگی خود تاثیر بگذارد. جراحان دهان و فک و صورت دارای مهارت لازم برای بازگرداندن عملکرد و ظاهر فرد هستند.

علت جراحی فک

جراحی فک یکی از عمل های زیبایی می باشد که برای ترمیم ناهنجاری های اسکلتی و دندانی جزئی و اساسی انجام می شود. علاوه بر اینکه این جراحی به منظم کردن فک و دندان ها و افزایش زیبایی صورت کمک می کند، باعث بهبود عملکرد مفاصل فک هنگام صحبت کردن ، جویدن و تنفس می شود. در واقع عمده هدف این جراحی اصلاح ناهنجاری های فک می باشد.

جراحی فک

دلایل عمده جراحی فک

 1. به دلایل مادرزادی، ژنتیکی، تکاملی ( در حین رشد دچار نامرتبی فک می شود) .
 2.  آسیب به مفاصل فک در اثر ضربه
 3.  تومورهایی که به طور غیرطبیعی در فک رشد می کنند.

علائم ناهنجاری فک و دندان

 1. رشد غیرعادی دندان (کمتر یا بیشتر از حد طبیعی ) در هر دو فک پایین و بالا
 2.  قرینه نبودن دو طرف صورت
 3.  قرار نگرفتن صحیح دندان ها روی هم
 4.  عدم توانایی در صحیح جویدن غذا
 5.  مسدود شدن مجاری تنفسی
 6.  اختلال در صحبت کردن به دلیل ناهنجاری های فک و دهان
 7.  احساس درد در عضلات و مفاصل فک

انواع جراحی فک

اصلاح اپن بایت

از این نوع جراحی جهت اصلاح ناهنجاری مربوط به فک استفاده می شود. طی این روش ابتدا برشی روی فک ایجاد می شود، سپس قسمتی از استخوان فوقانی که روی دندان قرار گرفته خارج می شود. سپس به وسیله پیچ و صفحه هایی در محل خود فیکس می شود.

اصلاح جلو آمدگی فک

در این جراحی قسمتی از فک که دندان روی آن قرار گرفته به عقب برده می شود . با این روش محل فک تغییر کرده و کاملا با فک بالا هم تراز می شود.

اصلاح عقب رفتگی فک

دراین روش استخوان فک پایین شکسته شده و به عقب برده می شود .

 استئوتومی فک

در این عمل ابتدا برشی بر روی لثه فوقانی دندان ها در فک بالا زده می شود. برای شکستن فک و تغییر محل آن ، فک بالا با وسیله ای اره مانند بریده می شود. این فک به محلی که قبلا پزشک با بررسی آن را اندازه گیری کرده انتقال پیدا می کند. ( این کار از طریق مدل های طراحی که محل دندان ها و فک را به طور فرضی مشخص می کند ، پیش از جراحی انجام می شود.)

برای مشخص کردن محل دقیق فک قطعه پلاستیکی کوچکی به دندان ها متصل می شود. برای اتصال به محل جدید از صفحه و پیچ های از جنس تیتانیوم ( ضد حساسیت و سازگار با بدن ) استفاده می شود. بدین ترتیب با این جراحی بخشی از فک پایین و بخشی از چانه به جلو حرکت داده می شوند. سپس برشی که در لثه ایجاد شد با بخیه های قابل جذب ترمیم می شود.

عملکرد جراحان فک

جراحان دهان و فک و صورت به درمان مشکلات مربوط به بافت سخت و نرم چهره، دهان و فک می پردازند. همچنین امکان دارد فرد جهت کشیدن دندان های نهفته به جراح فک مراجعه کنید و یا در صورت هر گونه ناهماهنگی و ناهنجاریهای فک و دندان به متخصص جراح فک نیازمی باشد .

نحوه انجام جراحی فک

 • استخراج دندان : هنگامی که دندان عقل در موقعیتی قرار می گیرد که نمی تواند به خوبی رشد کند و یا در موقعیتی که قرار می گیرد که تحت تاثیر دندانهای دیگر قرار می گیرد در این هنگام جراحی کوچکی برای حذف دندان های استفاده می شود. خوشبختانه این روش معمول و ساده ای است و اغلب در مطب دندانپزشکی با استفاده از تکنیک های دندانپزشکی انجام می شود.
 • جراحی اصلاحی :گاهی اوقات ارتودنسی برای اصلاح ناهمواری دندان مناسب نیست در این موارد از درمان جراحی برای رفع ناهنجاری های مادرزادی (نقایص زایمان) ، درمان بیماری های ارتودنسی شدید، مشکلات اسکلتی و سایر اختلالات از جراحی اصلاحی استفاده می شود. در این روش، درمان معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، استخوان های چهره و فک تغییر شکل و یا تغییر مکانمی دهند و فک ها و دندان ها هم تراز می شوند.
 • جراحی بازسازی : نوع خاصی از جراحی است که اغلب توسط جراحان دهان و فک و صورت انجام می شود تا تغییرات ساختار صورت که ناشی از این نقص تولد است را تصحیح کند. جراحی بازسازی ممکن است پس از آسیب دندان مصنوعی یا آسیب های دیگر صورت گیرد، درواقع جراحان دهان و فک و صورت در ترمیم و بازسازی ساختارهای صورت تخصص فراوانی دارند. این متخصصان همچنین می توانند پایه های جامد برای کارهای زیبایی و ترمیم دندان شامل قرار دادن ایمپلنت های دندانی ، سیستم جایگزینی دندان که توسط بسیاری از بیماران مورد ارزیابی قرار می گیرند، تعیین کنند. بسته به شرایط فک، برای قرار دادن ایمپلنت ها در فک، ممکن است از روش های پیوند استخوان استفاده شود. اگر نیاز به استفاده از پروتزها باشد، جراحان دهان می توانند در صورت لزوم، بافت استخوان آلوئولار (فک) را صاف می کنند تا این پروتزها راحت تر در دهان قرار گیرند.

دوره نقاهت بعد از جراحی فک

 • توصیه می شود بیمار بعد از جراحی فک استراحت مطلق داشته باشد.
 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید.
 • تا می توانید در هفته های اول سعی کنید از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید تا فشاری به دندان ها و فک وارد نشود .
 • استفاده از دخانیات ممنوعیت دارد.
 • از انجام هر گونه فعالیت های سنگین خودداری شود.
 • بهتر است داروهایی که پزشک تجویز کرده را به موقع مصرف شود.
 • بعد از جراحی لازم است تا مدتی بعد جهت معاینه به پزشک مراجعه شود.
 • بعد از جراحی فک از مسواک زدن خودداری کنید بهتر است برای شست و شوی دهان از محلول آب نمک استفاده شود.
 • بعد از جراحی فک تا 10 روز امکان تورم وجود دارد جای نگرانی نیست و این تورم ها به صورت کامل از بین می رود .

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک با توجه به نوع مشکل بیمار در مشاوره اولیه تعیین می شود و معمولاً هزینه جراحی بر اساس نوع مواد اولیه، تجهیزات و نوع مشکل بیمار محاسبه می شود .توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید اطلاع کامل تری از هزینه جراحی فک داشته باشید حتماً نیاز است به پزشک مراجعه شود تا بعد از معاینه و بررسی وضعیت بیمار می تواند اطلاعات دقیقی به او بدهد .

برخی از خدمات دکتر فرشید کاوندی متخصص جراح دهان و فک و صورت عبارتست از

جراحی بینی

جراحی فک

جراحی چانه

ایمپلنت دندان

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم

16 thoughts on “جراحی فک

 1. رضا - آگوست 15, 2018 در 3:22 ق.ظ

  سلام
  من دوتا دندون جلویی فک بالا، ب اندازه ی چند میل روی هم قرار گرفتن
  و فکم بالا هم نسبت ب فک پایینم جلوتره
  میخواستم بدونم هزینه ی ارتودنسی و جراحی فک بالا حدود چقد در میاد .
  و اینکه هزینه ی عمل زیبایی بینی ک استخوانی و گوشتی هستش چقده؟

  پاسخ
  • drkavandi - آگوست 26, 2018 در 7:46 ق.ظ

   سلام بهتر است به مطب مراجعه کنید تا معاینه شوید

   پاسخ
 2. سولماز - سپتامبر 4, 2018 در 11:19 ق.ظ

  سلام آقای دکتر کاوندی می خواستم بدونم آیا جای زخم روی صورت باقی می‌ماند؟

  پاسخ
  • drkavandi - سپتامبر 4, 2018 در 11:21 ق.ظ

   سلام خیلی از افرادی که قصد جراحی فک یا حتی چانه خود را دارند، اولین سوالی که ذهن‌شان را درگیر می‌کند وجود جای زخم روی صورت است! در پاسخ به این سوال باید بگویم که این جراحی از داخل دهان صورت می‌گیرد و بریدگی‌های موردنیاز برای عمل جراحی فک از داخل دهان است، برای همین می‌توان این اطمینان را داد که هیچ جای زخمی روی صورت برجا نخواهد ماند.

   پاسخ
 3. زیبا - سپتامبر 4, 2018 در 11:20 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من به شدت می ترسم آیا این جراحی با درد زیادی همراه است؟

  پاسخ
  • drkavandi - سپتامبر 4, 2018 در 11:21 ق.ظ

   سلام بیشترین شکایت افراد بعد از عمل وجود برخی محدودیت‌ها در انجام کارهای فکی مثل حرف زدن، خوردن و… است. باید به این نکته اشاره کنم که بعد از عمل فرد درد کمی را متحمل می‌شود که می‌توان این درد را با کمک مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک کنترل کند. همچنین تورم با گذشت زمان برطرف می‌شود و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 4. محسن - اکتبر 1, 2018 در 4:38 ق.ظ

  سلام چند روزه مفصل چپ فکها درد داره و باز شدن دهان همراه درد است . نیاز به عمل داره

  پاسخ
  • drkavandi - اکتبر 14, 2018 در 12:15 ب.ظ

   سلام بهتر است شما معاینه شوید

   پاسخ
 5. مهدی - اکتبر 9, 2018 در 11:20 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من فک عقبم اومده جلو میخواستم میدونم هزینه اش چقد میشه کلا

  پاسخ
  • drkavandi - اکتبر 14, 2018 در 12:13 ب.ظ

   سلام نیاز است که شما معاینه شوید

   پاسخ
 6. Dina - نوامبر 2, 2018 در 9:13 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید….من به طور مادر زادی دو دندان جلوی بالام حدود ی دندان باهم فاصله داشتن.ده سال پیش رفتم دکتر برام روکش گذاشت بین دو دندان جلوم که الان یعنی دندون جلوی بالام سه تا روکشن….و البته فک بالا هم جلوتر هستش ‌….با وجود دو بارداری و شیر دهی که داشتم تمام دندانهام بشدت خراب و پوسیده شدن در حدی که چندتاشون فقط ریشه مونده…سوال الانم من چکاری کنم بهتره به نطرتون ایا عمل عقب بردن فک و کشیدن تمام دندانهام و گزاشتن دندون مصنوعی متحرک برام خوبه چون واقعا دیگه امیدی به دندونام ندارم…در ضمن هزینشو میشه حدودی بگید ممنون میشم….
  هزینه ی کل من اگه بخوام هم عمل فک کنم هم دندان مصنوعی تمام متحرک چقد میشه؟؟؟؟؟
  ببخشید خیلی زیاد شد :))
  خسته نباشید و ممنون اگه پاسخ بدید

  پاسخ
  • drkavandi - نوامبر 6, 2018 در 11:07 ق.ظ

   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید تا اطلاعات کامل را بدهند. در ضمن شما نیاز به معاینه دارید.

   پاسخ
 7. marjan - نوامبر 6, 2018 در 8:05 ب.ظ

  سلام اقای دکتر فک من مشکل خاصی‌نداره فقط چون صورتم کشیده س میخوام عمل زیبایی انجام بدم که اصلاح بشه این مشکل با جراحی فک این مشکلم حل میشه؟

  پاسخ
 8. سحر - نوامبر 8, 2018 در 3:18 ب.ظ

  سلام من هشت روزه عمل کردم فعلا از شکلم راضی نیستم به نظرتون زود نیست برا قضاوت یجوریم .. خودم نیستم از شکل فکم راضیم .. اما لبم باریکه جفتش . یکم راهنماییم کنید .ک اگه عجله میکنم بهم بگید

  پاسخ
 9. آرش - نوامبر 16, 2018 در 7:23 ب.ظ

  سلام من کمی فک پایینم عقب تر از فک بالایی هست و حدود دو ساله در هنگام غذا خوردن به خصوص صبح ها ناحیه ی رسات فک پایینم صدا میده
  به طوری ک اطرافیان متوجه میشن
  ایا نیاز ب عمل هست؟

  پاسخ
 10. sajede - ژوئن 11, 2019 در 8:00 ب.ظ

  سلام ببخشید من پنج ماهه که جراحی هردو فک داشتم و مشکل ام لبخند لثه ایی بوده و برطرف شده ام دندان های سمت راست ام اصلا بهم نمیرسه و اخیرا دو ماهه که اینجوری شده راه درمانی وجود داره

  پاسخ

پاسخ

یازده − 2 =